Polsko kvůli viru zastavilo těžbu ve 12 dolech

Polsko kvůli viru zastavilo těžbu ve 12 dolech
Kvůli šíření nákazy mezi havíři se na tři týdny zastaví těžba ve 12 uhelných dolech ve Slezsku. Dva patří státní společnosti Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) a deset další státní firmě Polska Grupa Górnicza (PGG). Foto: wikipedia.org Fotopolska.eu

Polské ministerstvo zdravotnictví včera ohlásilo 219 nových případů nákazy koronavirem a další čtyři úmrtí. Od začátku epidemie se v zemi s přibližně 38 miliony obyvateli nakazilo 26 780 lidí, z nichž 1161 zemřelo. Kvůli rychlému šíření nákazy mezi horníky ve Slezsku na jihu Polska se na tři týdny zastaví těžba uhlí ve 12 dolech.

Televize TVN 24 připomněla, že Polsko od 1. dubna čtyřikrát zaznamenalo denní přírůstek více než 500 nových případů. Vůbec nejvyšší byl uplynulou sobotu 6. června, kdy činil 576. V neděli 7. června následovalo 575 případů.

Nejpostiženějším regionem je Slezsko s 9790 případy. Asi pětina ze všech případů v Polsku podle agentury PAP připadá na horníky.

Kvůli šíření nákazy mezi havíři se na tři týdny zastaví těžba ve 12 uhelných dolech ve Slezsku, oznámil místopředseda vlády Jacek Sasin. Horníci z těchto dolů, z nichž dva patří státní společnosti Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) a deset další státní firmě Polska Grupa Górnicza (PGG), dostanou výplaty v plné výši.

Mimo se uvažuje o uzavření dolu Wujek. Ten se zapsal do dějin protikomunistického odboje, když se v roce 1981 stal místem jednoho z nejkrvavějších protestů. Foto: wikipedia.org

Velice nám záleží na tom, aby horníci nebyli ekonomicky potrestáni za to, že se v dolech rozšířila nákaza, která nás k tomuto rozhodnutí přiměla,” řekl Sasin podle serveru Onet.pl.

Připustil, že dosavadní opatření, jako bylo oddělení jednotlivých směn horníků, měření teploty, dezinfekce či roušky, nemohly být vzhledem k charakteru práce v dolech stoprocentně účinné, a tak bylo přistoupeno k hromadnému testování. To postoupilo podle ministra zdravotnictví více než 50 000 horníků.

Pandemie covidu-19 ještě zhoršila finanční situaci polských uhelných dolů, které se už před ní potýkaly s poklesem poptávky, nízkými cenami a hromaděním vytěženého uhlí. Polská vláda chce v příštích týdnech představit plán restrukturalizace odvětví.

Podobně se také v České republice koronavirus rozšířil mezi zaměstnanci Dolu Darkov v Karviné a jejich blízkými. Nyní se tam uhlí netěží a dělají se tam jen práce nezbytné pro zajištění bezpečného chodu dolu.

1 0