Polsko loni vytěžilo více uhlí

Polsko loni vytěžilo více uhlí
Polsko stále vyrábí výraznou většinu elektřiny v uhelných elektrárnách. Foto: iUHLI.cz

Těžba hnědého uhlí v Polsku se v loňském roce zvýšila o 13,1 procenta na téměř 52 milionů tun, zatímco produkce černého uhlí vzrostla o 1,2 procenta na více než 55 milionů tun. Vyplývá to z údajů polského statistického úřadu.

Česká republika už delší dobu vede s Polskem spory kvůli hnědouhelnému dolu Turów poblíž českých hranic. Důl Turów zásobuje uhlím elektrárnu, která je v jeho blízkosti a která je na polském trhu důležitým producentem elektrické energie. Obce v českém příhraničí ale už několik let bojují proti jeho rozšíření, obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti.

Praha vede kvůli dolu Turów s Varšavou spor, rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česká republika se kvůli tomu obrátila na Soudní dvůr Evropské unie, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. To však Poláci odmítají a zpochybňují i dopady na české území.

Polská vláda letos přijala novou energetickou strategii na období do roku 2040. Mezi cíle polské energetické politiky patří rozvoj jaderné energetiky a výroby energie z obnovitelných zdrojů. Polsko je nicméně jedinou členskou zemí Evropské unie, která se nepřipojila k závazku dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality.

0 0