Polsko od uhlí neustoupí

Polsko od uhlí neustoupí
Podle Piotra Naimského je uhlí pro polské hospodářství klíčové. Foto: wikipedia.org Adrian Grycuk

Uhlí bude i nadále nejdůležitějším zdrojem výroby elektrické energie v Polsku. Uvedl to vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski s tím, že vláda od této strategie neustoupí.

Polské doly budou fungovat a produkovat tolik uhlí kolik budeme potřebovat pro polské elektrárny a polské odběratele. To je strategie, kterou realizujeme a od které neustoupíme,“ uvedl Naimski pro server nettg.pl.  Dodal, že vláda si uvědomuje tlaky ze strany Evropské unie, ale je připraveny jim nepodlehnout.

 


Podle Naimského je uhlí pro polské hospodářství klíčové. „V Evropě není další země, kde by pozice uhlí byla taková jako u nás,“ zdůraznil. Vysvětlil také, že uhlí se pro energetické účely využívá rovněž v Rumunsku, Česku a Německu, kde se z něj vyrábí kolem čtyřiceti procent elektřiny.

S těmito partnery musíme najít shodu na strategii jak zachovat v Evropě tento zdroj energie, v opačném případě by šlo o obrovskou strategickou chybu. Pokud by Polsko rezignovalo na uhlí stalo by se závislým a částečně nesuverénním státem. To nedopustíme. Energetická suverenita je částí suverenity politické,“ uzavřel Naimski.

Článek převzatý z webu: iUHLI.cz

0 0