Potápěči HBZS testovali novou techniku

Potápěči HBZS testovali novou techniku

Obličejové masky Interspiro, spojení Aquacom a obleky Ursuit. To bylo nové  vybavení, s nímž se seznamovali potápěči Hlavní báňské záchranné stanice (HBZS) Ostrava při každoročním zimním cvičení, které se uskutečnilo se na přehradě Žermanice.

Podmínky nebyly opět úplně zimní. Chyběl sníh a led byl silný přibližně jen pět centimetrů. Z bezpečnostních důvodů jsme proto vytvořili pro potápěče, jejich návodčí a obsluhu na ledu mola,“ uvedl pro Měsíčník Horník vedoucí cvičení Petr Zielinski, úsekový mechanik HBZS. Přítomno bylo jedenáct potápěčů, tři mechanici a stejný počet techniků a lékaři.

Kromě nacvičování zásahů v hloubce bez možnosti vynoření se tentokrát testovala zejména nová technika. Chlapi byli spokojeni. Masky dostali přetlakové bez nádechového odporu, na sobě měli moderní potápěčské obleky vyhovující i v chemicky znečištěných vodách a nejvíce si pochvalovali spojení. Čili kvalitnější komunikaci s návodčím, delší dosah kabelů i možnost hovořit spolu pod vodou systémem talk cross. Nemuseli se už domlouvat jen gesty a signály,“ popsal Zielinski.

Aquacom, jak upřesnil, nyní dovoluje dvojici potápěčů komunikovat na jednom zařízení a mít kabel ke spojení do hloubky šedesáti metrů. „Dalších šedesát metrů se bude přikupovat, takže budeme mít možnost vyslat dva muže i do stodvacetimetrové hloubky,“ poznamenal úsekový mechanik HBZS. Její potápěči vloni v revíru společnosti OKD prováděli mj. měření hloubek pro rekultivace, působili na odkalištích, monitorovali poklesy terénu, pracovali také v areálu Lipiny s golfovým hrištěm. Ostrý zásah v důlních podmínkách potápěči naštěstí absolvovat nemuseli.

Článek převzatý z webu: iUHLI.cz

0 0