Sanace prohořívající haldy v Heřmanicích byla pozastavena

Sanace prohořívající haldy v Heřmanicích byla pozastavena
 
Haldu neboli odval Heřmanice tvoří hlušiny a odpady z bývalých dolů a koksoven. Foto: DIAMO

Státní podnik Diamo pozastavil sanaci prohořívající haldy Heřmanice ve Slezské Ostravě. Důvodem je spor se zhotovitelem, který tam měl udělat oddělovací vzdušnou stěnu bránící prohoření haldy směrem ke skládce chemických odpadů, i změny místních majetkových poměrů. ČTK to sdělil mluvčí Diama Tomáš Indrei. Akutní nebezpečí lidem žijícím v okolí podle něj nehrozí. Případem se zabývá i policie.

Haldu neboli odval Heřmanice tvoří hlušiny a odpady z bývalých dolů a koksoven. Jde o jedno z nejstarších a zároveň nejrozsáhlejších míst, kde je uložena hlušina z těžby černého uhlí na Ostravsku v 19. a 20. století. Má rozlohu asi 103,5 hektaru a objem uloženého materiálu se odhaduje na 30 milionů tun. Halda uvnitř desítky let hoří, což uvolňuje do vzduchu škodlivé látky. Její sanace trvá už déle než 15 let.

Kontroly dozorových orgánů i státní podnik Diamo zjistily, že výplňový materiál oddělovací vzdušné stěny, která má zabránit případnému postupu termické aktivity ze střední části odvalu směrem ke skládce chemického odpadu, neodpovídá požadavkům dle dohody o provedení zásypu,“ uvedl mluvčí. Materiál podle něj nemá požadovanou kvalitu, ale z části má povahu odpadu.

Zhotovitele provedení zásypu jsme vyzvali, aby ve věci navezení nevhodného materiálu zjednal nápravu,“ uvedl ředitel odštěpného závodu Odra Rostislav Dudáš. Diamo dosud oddělovací stěnu nepřevzalo a už loni zahájilo reklamační řízení.

Diamo v této věci podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Účelem je maximální zájem státního podniku o nezávislé a objektivní prošetření, zda při umisťování nevhodného materiálu do oddělovací vzdušné stěny nedošlo k porušení zákona,“ uvedl Dudáš.

Mluvčí řekl, že současné vedení Diama loni kvůli zjištěným pochybením odvolalo ředitele odštěpného závodu Odra a s dalšími odpovědnými lidmi rozvázalo pracovní poměr. Další kroky státní podnik podnikne, až policie ukončí vyšetřování.

Policejní mluvčí Eva Michalíková potvrdila, že policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů podvodu a neoprávněného nakládání s odpady. „V současné době se případem zabýváme, kdy s ohledem na probíhající procesní úkony nelze sdělit bližší informace. Každopádně do současné doby nedošlo k trestnímu stíhání žádné osoby,“ řekla Michalíková.

Teploty v oddělovací stěně podnik neustále monitoruje, prohořívání směrem ke skládce by zachytily termosondy. „Teploty jsou stabilní a v tuto chvíli žádné nebezpečí nehrozí. V případě jakýchkoliv potíží jsme připraveni okamžitě zasáhnout,“ uvedl Dudáš.

Pokračování sanace podle Diama omezují i vlastníci některých pozemků pod odvalem. S bývalým vlastníkem podnik v minulosti jednal o jejich odkupu. „Bohužel ale jednání ze strany bývalého vlastníka ustala a posléze bývalý vlastník pozemky prodal jinému subjektu. Nový vlastník činí kroky, které značně komplikují pokračování sanačních prací, nebo vyžaduje nepřiměřené částky za pronájem či odkup,“ uvedl mluvčí.

0 0