Šikmý kostel má třetí a poslední díl

Šikmý kostel má třetí a poslední díl

Mnohonásobně větší prostor šachtám, havířům a všemu okolo nich dává spisovatelka Karin Lednická v závěrečném dílu trilogie Šikmý kostel. Knihu s bezmála sedmi sty stranami včetně faktografické přílohy, rodové tabulky i mapy vydává nakladatelství Bílá vrána z Ostravy-Svinova oficiálně ve čtvrtek 18. dubna.

Šikmý kostel má třetí a poslední díl. FOTO: archiv Karin Lednické

Finále trilogie se odehrává v letech 1945–1961 a autorka v něm podle svých slov předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz regionu, kde zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů, nepravd a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“. „A to počínaje pětačtyřicátým rokem, kdy se stále mluvilo o nutnosti ozdravění šachet po německém okupačním rabování, až po začátek července roku 1961. Dalším významným milníkem je srpen 1946, kdy v Karvinné promluvil dělnický prezident Klement Gottwald, den po něm i přejmenovali Důl František, a od tohoto okamžiku se přestalo hledět na cokoli, jen na tuny a plán,“ přibližuje spisovatelka.

Ta se ve svém díle zastavuje po- drobněji také u doubravského neštěstí z února 1949, u tragédie na Barboře z prosince 1951, aby se čtenářem putovala až k monstrprocesu s důlními techniky v červenci 1952, na jehož konci stály dva tresty smrti a dvě doživotí. „Strávila jsem mnoho měsíců v archivních materiálech OKD i komunistické tajné policie StB, abych mohla přinést co nejkomplexnější pohled na tohle všechno. Samozřejmě se věnuji i Lánské akci a dalším náborovým akcím, brigádníkům, stachanovcům a rudým hvězdám na těžních věžích. A jako červená nit se celým příběhem prolíná hornická čest a hrdost na vykonávanou práci, ke které, jak asi víte, cítím upřímný obdiv,“ dodává Lednická.

Každý díl trilogie Šikmý kostel má poněkud jinou formu. První odkazuje k realistickým románům z 19. století, a zaplňuje tak bílé místo na literární mapě Karvinska a Těšínska, ve druhém díle autorka upozorňuje především na nebezpečí plynoucí ze zaslepeného vlastenectví a nacionalismu, které, ať byly spojeny s jakoukoli národností, v mnoha ohledech ovlivnily historický vývoj regionu.

1 0