Slezský železniční spolek

Slezský železniční spolek

Můžete se svézt uhelnou vlečkou

Slezský železniční spolek poprvé vypravil speciální osobní vlaky na pravidelné okružní poznávací jízdy po uhelných vlečkách na Ostravsku a Karvinsku. Po tratích, které v minulosti sloužily ke svozu černého uhlí z místních šachet, budou vlaky jezdit o všech víkendech až do 19. září. ČTK to řekl kapitán projektu Ladislav Antalec.

Spolek připravil jízdy ve spolupráci se společností PKP Cargo International, která je majitelem vleček, a za vydatné podpory krajského úřadu. „Báňské spěšné vlaky, které jsme dneska vypravili, jsou takové slavnostní, jsou vypravené dva vlaky z Ostravy a dva z Havířova. Zahajujeme novou životní etapu tohoto regionu,“ řekl Antalec.

Pravidelné poznávací jízdy po vlečkách jsou podle něj jedním z uskutečněných nápadů, jak po útlumu hornictví využít prostory, které dříve sloužily pro dobývání, zpracování a přepravu uhlí. „Kde vedou koleje, tam je život, tam jsou lidé. Naším záměrem je navrátit celý Ostravsko-karvinský revír zpátky lidem,“ řekl Antalec.

Spolek už vlaky vypravoval dříve, ale jen nepravidelně. Teď jízdy nabyly pravidelnosti. V každém vlaku jede průvodce, který lidem během jízdy podává výklad o tom, kudy zrovna projíždějí, co za okny vidí a co tam bylo ještě v nedávné i v dávnější minulosti.

„Cestujícím jsem slíbil, že jim ukážeme to nejzajímavější, co Ostravsko-karvinský revír nabízí. Zajímavostí je třeba fotozastávka u majestátu těžní věže vodní jámy Žofie. Projíždíme utlumenou ostravskou části revíru, kde jsou doly zrekultivované, i ještě činnou karvinskou částí pánve, kde doly pořád jedou,“ řekl kapitán projektu. Cestující projedou kolem dolů ČSA a Darkov, v nichž těžba skončila nedávno, i kolem šachet Dolu ČSM, v němž se stále těží.

„Vlak má kapacitu 250 sedících osob. Je téměř do posledního místečka vyprodán, což svědčí o tom, že industriál má ráda spousta lidí,“ řekl Antalec. Jízdu si zájemci mohou rezervovat na internetových stránkách spolku https://slezskyzeleznicnispolek.cz/. Jízdenka na zhruba dvouhodinovou okružní jízdu stojí dospělé 250 korun, děti 120.

„O každém provozním víkendu budou vypraveny dva vlaky. Jeden pojede v sobotu z Ostravy, druhý pojede z Havířova stejnou trasu, ale v opačném gardu. V další fázi začátkem prázdnin od 3. července navážeme s dalším krokem oživování Ostravsko-karvinského revíru a začneme vypravovat pravidelné vláčky z Ostravy-Svinova do zoologické zahrady,“ řekl Antalec. Vlaky zastaví pod zoo na seřaďovacím nádraží, lidé pak přejdou pěšky k hlavnímu vstupu do zahrady. Podle Antalce by v budoucnu mohla přímo u zastávky vzniknout vedlejší brána.

„Chceme do budoucna rozšířit naší vozbu, chceme zastavovat pravidelně u dinoparku v Doubravě, chceme zajíždět na Důl Lazy, který se má proměnit v průmyslovou zónu. To jsou první místa, která bychom chtěli díky naším vlakům propojit. V další fázi v dalších letech chceme celý projekt rozšířit a oživit celý revír,“ řekl Antalec.

Česká republika: Osobní vlaky na ostravských důlních vlečkách

V nadcházející letní sezóně vstoupí turistické vlaky do železniční sítě OKD, skupiny dolů z ostravského a karvinského regionu. Malý nezávislý operátor bude provozovat pravidelné trasy na trasách spravovaných společností PKP Cargo International. Společnost převzala infrastrukturu spolu s AWT. První odjezd je naplánován na 12. června.

Průmyslová oblast Ostravy v mnoha ohledech připomíná Horní Slezsko. Stejně jako v Metropolis GZM existuje také poměrně velká síť železničních tratí a vleček používaných výhradně pro nákladní dopravu. Jak uvádí portál zdopravy.cz, tyto těžební trasy mají být v nadcházející letní sezóně otevřeny i pro osobní dopravu. Dopravcem bude malý Slezský železniční spolek.

Měla být sjednána jak s moravskoslezskou zemí (ekvivalent polského vojvodství), tak s PKP Cargo International, která vlastní infrastrukturu (převzala ji AWT). V současné době těžba uhlí na Ostravsku klesá a na jedné straně má být osobní doprava myšlenkou jejich využití v dobách snižující se role těžby a na druhé straně - zlepšit dopravní dostupnost některých turistických atrakce, např. zoo. Tam má PKP Cargo vybudovat dočasnou platformu.

Odjezdy vlaků jsou naplánovány na 12. června a jezdí každý víkend až do konce září. Nepůjde o první osobní vlaky v těžební síti, ale v předchozích letech byly cesty spíše jednorázové, ne cyklické. Jednotlivé úseky budou pokryty v různých časech, např. V červenci bude slavnostně otevřena trasa do zoo. Vlaky, které tam jedou, budou odjíždět z jedné z nejdůležitějších stanic aglomerace - Ostrava-Svinov.

Vlaky mají být vyhlídkového charakteru. Během cesty mají průvodci vyprávět o místech, která projíždějí, ale nebudou se soustředit pouze na železniční témata. Na webových stránkách dopravce si již můžete rezervovat místa pro cesty v červnu.

Článek převzatý z webu: Czechy: Pociągi pasażerskie na ostrawskich bocznicach górniczych

Báňskými spěšnými vlaky po uhelných vlečkách Ostravsko- Karvinskeho revíru

[slide-anything id="14506"]

3 0