Slovensko si dohodlo smluvní dodávky levnější elektřiny

Slovenská vláda schválila smlouvu s největším výrobcem elektrické energie v zemi, společností Slovenské elektrárne (SE), a jeho soukromými akcionáři o dodávce elektřiny pro domácnosti v zemi za nižší než stávající tržní cenu. SE má část své produkce prodat za zhruba 61,2 eura (1450 korun) za megawatthodinu (MWh). Kontrakt ještě posoudí Evropská komise.

Cena slovenské elektřiny s dodávkou na následující rok včera podle internetových stránek středoevropské energetické burzy Power Exchange Central Europe (PXE) sídlící v Praze činila 141,3 eura (3360 Kč) za MWh.

Stát se ve smlouvě podle zveřejněného materiálu na oplátku zavázal podporovat spuštění dvou bloků v jaderné elektrárně Mochovce a slíbil, že nebude usilovat o zavedení nových daní s dopadem na SE. Většinový podíl v SE mají pod kontrolou Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského a italský koncern Enel.

SE se podle smlouvy zavázaly dodat státu letos a v příštím roce shodně nejméně 5,79 terawatthodin elektřiny, což představuje zhruba 30 procentům roční produkci podniku, který loni začal spouštět třetí blok atomové elektrárny Mochovce. Čtvrtý blok této elektrárny dokončen ještě nebyl.

Už předchozí vláda premiéra Eduarda Hegera, kterou v polovině letošního května vystřídal úřednický kabinet, si u SE vymohla dodávku levného proudu pro domácnosti. To vedlo k tomu, že celková cena elektřiny včetně doprovodných poplatků se letos pro rodiny na Slovensku zvýšila meziročně asi o 2,5 procenta. Loni v létě ceny energií na burzách vystoupily na rekordní hodnoty, následně výrazněji klesly.

Letos v březnu pak generální ředitel SE Branislav Strýček a tehdejší ministr hospodářství Karel Hirman oznámili dohodu na prodloužení dodávek levného proudu od SE až do roku 2027.

Nynější úřednický kabinet premiéra Ľudovíta Ódora po předchozím zlevnění energií schválil také změny státních kompenzací, které byly původně zavedeny kvůli vysokým cenám elektřiny a zemního plynu. Podle ministerstva hospodářství změny povedou k úsporám v rozpočtu státu. Slovensko pro letošek vyčlenilo 3,5 miliardy eur (83 miliard Kč) na kompenzace vysokých cen energií a pro rodiny zavedlo plošnou ochranu před výraznějším zdražením elektřiny či plynu. Ódorův kabinet ve svém programovém prohlášení slíbil tuto cenovou ochranu přehodnotit, podle něj není z dlouhodobého hlediska udržitelná.

0 0