…tak jake byly darki?

Jak řika jeden kamoš: „Svatki su v řiti, zbyva Silvester a po nim už enem zdražovani! Ešče chvilu se možeme těšiť z darkuv a potym ich věčina z nas, emerytuv, pujdě prodať do bazara, abyzme měli na předražene žradlo či na poplatki u dochtora a v lekarni!“ Myslim se, že daleko od pravdy něbudě. Aspoň co se teho konstatovani o svatkach tyka…Spominam se, že jako děcko sem měl Vanoce moc rad. Ešče rači ale tyn tydiň před nimi. To když maminka doma pekli cukrovi, vmezi tym šili nove potahy na lužka, gauč a křesla, napinali nove zaclony a tatinek ji pomahali gruntovat kvartyr. Na Štědry den zme se my děcka zbudili a smětali do obyvaka kuknuť, či už su darki pod stromkem a kolik ich je. Nikdy tam tak brzo něbyly, objevily se až před večeřu a ja sem nikdy nezistil, kdy ich tam naši dali, i když sem je bedlivo hlidal cely den. Ale naše zklamani dycki přebila vuňa bile kavy, vanočki a vlastně celeho byta, kery maminka ešče přes noc vypulirovali, aby byl jak novy.

Jak to vidí stryk Lojzek

PivarTak zme včera Na Upadnici spominali ni enem na naše mlade roki, ale i na pozdějši Vanoce. „Když sem minule připominal ty naše slavne zajezdy do Polska, spoměl sem se včil na jeden. To zme jeli, tež před Vanocami, až do Krakova. No a po prohlidce Wawela zme šli na zakupki. Byl sem jediny, kery objevil taki maly stanek pod hradbami města, kaj prodavali všelijake srandovni předměty, no prosto take ty cypovinky. A mezi tym všeckim šmejdem sem objevil taku gumovu hlavičku čertika. Ta když se stiskla, tak mu z hlavy vyskočily červene rohy a z huby rudy jazyk…,“ něstačil sem dořecť, bo mě přerušil Juzek: „Esli chceš pokračovať, tak ja idu pryč!,“ vyhrožoval. Ale to neměl robiť, bo tym ešče vic nabudil kamoše, keři chtěli znať, o co šlo. A ja se nědal pobizať: „No přišel sem s tym do autobusa a všeci z teho čerta měli srandu a chtěli se ho isť tež pro děcka kupiť. Enemže už to něšlo, bo řidič už s nami pelašil ku hranicam. Pak za mnu přišla Juzkova robka až pry ji teho čerta na chvilu pojčam! ,Něpojčam, bo mi ho pokaziš!’ ,Něpokazim!’ ,Pokaziš, vim to!’ A do teho se vrypnul Juzek: ,Fakt ti ho něpokazi! Znam ju, umi!’ Tuž sem, ja vul, pojčal! A ona ho pokazila! Ešče včil se mi za to omluva, ale ja sem se doma čerta spravil a děcka tak měly hračku v pořadku a velku radosť!,“ skoňčil sem za řevu kamošu a uraženeho brblani Juzka. „Tež si to němusel vyvaliť!,“ zastal se Juzka Erďa a hned přidal frk:

„To leti jednotka ruskich vojaku do Čečenska a velitel motivuje vojaki: ,Chlapi, za každou hlavu čečenského bandity je láhev vodky!’ Letadlo přistaně, vojaci vyleťa ven a za chvilu se vracaju a každy tahně paru hlav! ,Kurva, chlapi, to bylo enem mezipřistani v Kyjevě!’ Fajne, ni?!?“

Tuž zdař buh,

veseleho silvestra,

šťastny, vesely a hlavně zdravy novy rok 2024!

Vaš Lojzek
 

3 0