Třinecké železárny budou brát uhlí z Polska

Třinecké železárny budou brát uhlí z Polska

Polská polostátní těžařská společnost Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) bude v příštích letech prodávat uhlí české společnosti Moravia Steel. Smlouva je uzavřena až do roku 2028 a uhlí poputuje do Třineckých železáren, které vyrábí hlavně ocel. Cena kontraktu je přibližně 2,6 miliardy polských zlotých, tedy 14 miliard korun.

„Smlouva bude zajišťovat dodávky uhlí, zejména koksovatelného, pro výrobní potřeby společnosti Třinecké železárny. Kromě toho je Moravia Steel také odběratelem koksu ze skupiny JSW,“ citoval server Seznam Zprávy z regulatorního oznámení společnosti JSW, s jejímiž akciemi se obchoduje na varšavské burze.

„Kontrakty nekomentujeme,“ uvedla pro SZ Byznys mluvčí firem ve skupině Moravia Steel / Třinecké železárny Petra Macková Jurásková.

Celková produkce uhlí ve skupině JSW dosáhla ve 4. čtvrtletí 2021 výše 3,57 milionu tun. Skupina je jedním z největších zaměstnavatelů v Polsku – zaměstnává přes 28 tisíc lidí – a její hodnota dosahuje 25,6 miliardy korun. Většinu (55,17 procenta) akcií ovládá polský stát.

Třinecké železárny (lidově Werk) jsou největším hutním podnikem v Česku. Produkují válcované dráty, tyčovou ocel, kolejnice či bezešvé trubky. Jejich majitelé podporují i český extraligový hokejový tým HC Oceláři Třinec.

Železárny patří do skupiny Moravia Steel / Třinecké železárny, jejíž součástí jsou i obchodní firmy v Česku i zahraničí nebo například pražské Barrandov Studio.

0 0