V práci fáračky a ve volnu uniforma, chlapi z OKD u krojovaných horníků

V práci fáračky a ve volnu uniforma, chlapi z OKD u krojovaných horníků

Stonavský spolek letos oslavil 105. výročí založení, jeho členové chtějí udržovat tradice, co nejdéle – klidně i po skončení těžby

STONAVA – Pět let před nástupem na šachtu se Josef Gmuzdek mladší stal členem tehdy ještě Kroužku krojovaných horníků, přejmenovaného pak na Spolek krojovaných horníků (SKH) Stonava. Jako jiní zaměstnanci OKD v řadách tohoto i dalších profesních
sdružení v regionu následoval rodinnou tradici.

„Táta, který dělal od patnácti raziče a postupně vystřídal šachty Mír, František a 9. květen, patřil do stonavského spolku samozřejmě taky,“ vysvětlil Gmuzdek, jenž začal pracovat na šachtě v roce 1997. Momentálně působí v úseku vrtání na ČSM – Sever jako zámečník-opravář vrtacích technologií.

Josef Gmuzdek, praporečník SKH Stonava.

V parádní hornické uniformě se ve volnu stal v průvodech SKH Stonava nepřehlédnutelným. „Jsem totiž praporečníkem. Příslušnost ke spolku je pro mne ctí, považuji se v tomto ohledu za srdcaře,“ nechal se slyšet Gmuzdek. Coby příslušník mladší spolkové generace se začal i více starat o program akcí SKH.

Ke stejné organizaci se přidal před sedmi lety také Richard Palovský. „Hornická tradice je v naší rodině delší. Děda kopal uhlí na Františku a Lazech, táta byl důlním elektrikářem na ČSM,“ popisoval současný revírník centrální dopravy stonavské šachty. Do SKH vstoupil nicméně z příbuzných jako první.

„Přemluvil, vlastně zlákal, mne rodinný přítel, který je už v důchodu a taky patří ke členům. Rodina si na to zvykla a manželka Lucie se ke krojovaným horníkům nakonec
přidala taky,“ poznamenal Palovský. Zdůraznil ještě, že SKH v tradiční hornické obci Stonavě letos slavil již 105. výročí svého založení.

Stonavští krojovaní horníci v plné parádě.

„Chlapů ze šachet jako je Pepa Gmuzdek a Ríša Palovský máme v našich řadách více. Je to jen dobře, protože stárneme a rekrutujeme se většinou z vysloužilých havířů. Chceme však naše zvyky udržovat co nejdéle,“ vzkázal Tomáš Hejda, nový předseda SKH Stonava. Počet jeho členů je necelých osmdesát lidí.

„Pokračovat v činnosti můžeme jen díky našim partnerům, k nimž patří dlouhodobě i Nadace OKD, za což ji pochopitelně moc děkujeme. Podporu od ní získáváme právě na naše hornické tradice,“ upozornil Hejda. Doplnil, že SKH Stonava by chtěl základnu rozšiřovat například i náborem dětí svých nynějších členů.

0 0