Ve Stonavě proběhl pietní akt za oběti důlního neštěstí

Ve Stonavě proběhl pietní akt za oběti důlního neštěstí

U žulového monumentu ve tvaru slzy, umístěném na hřišti ve Stonavě, se konal v pondělí 20. prosince pietní akt na památku dvanácti polských a jednoho českého horníka, kteří v 29. sloji na severní lokalitě Dolu ČSM zahynuli při výbuchu metanu. Uctění obětí probíhalo na den přesně tři roky od této mimořádné události.

Pietní akt foto OKD

V naší těžařské firmě není nikdo, koho by tato tragédie před třemi lety nezasáhla. S úctou vzpomínáme na všechny oběti i jejich rodiny,“ prohlásila před položením květin k památníku Vanda Staňková, předsedkyně představenstva společnosti OKD.

Důlní neštěstí se stalo ve čtvrtek 20. prosince 2018 chvíli po páté hodině večer, kdy v oblasti 29. sloje došlo k zapálení a následné explozi metanu. Zasaženo bylo rubání 292 200/1 a čelba 290 220/1, kde probíhaly standardní pracovní činnosti. Osm horníků vyvázlo s různě závažnými zraněními, dalších třináct už to štěstí nemělo. Čtyři oběti byly vyproštěny při prvotních zásazích během likvidace havárie. Ostatní zůstaly za hrázemi a na povrch je vyvezli báňští záchranáři na jaře 2019 s postupným zpřístupňováním místa havárie.

Na památku zahynuvších horníků vytvořil sochař Martin Kuchař pomník, jenž rok od tragédie odhalili ve Stonavě za účasti pozůstalých, kamarádů, českých i polských havířů či záchranářů, představitelů OKD, regionální samosprávy i politické reprezentace. Loňský i letošní pietní akt byl ovlivněn protiepidemickými opatřeními. U pomníku ve Stonavě tak v etapách položilo květiny vedení OKD, státního podniku Prisko, závodní dolu, záchranáři i kolegové a blízcí obětí tragédie.

0 1