Vláda musí usilovat o energetickou soběstačnost

Vláda musí usilovat o energetickou soběstačnost

Je nutné neprodleně zahájit kroky směrem k jinému způsobu regulace trhu s energiemi. To je okamžitý úkol pro ministra průmyslu a obchodu. Řekl to prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý uvedl, že vláda musí poukazovat na nesmysly, které obsahuje balíček Fit for 55 a bojovat o vlastní právo na rozhodování o energetickém mixu. Foto: iUHLI

„Chápeme, že řešení se nenajde okamžitě. Jako prezident Hospodářské komory však neumím našim členům vysvětlit, proč ceny energií tak prudce vzrostly, ale současně vzrostly i marže energetických společností,“ uvedl Dlouhý s tím, že základní problém dalšího našeho ekonomického rozvoje leží v průsečíku politik v oblasti energetiky, průmyslu a životního prostředí.

Hospodářská komora podle Dlouhého nezpochybňuje nutnost reagovat na klimatickou změnu, zelená politika však musí zohledňovat specifické podmínky jednotlivých členských států. „A nejde zde jen o podnikatele, ale o všechny občany naší země, neboť my všichni poneseme náklady zvýšení cen energií, ale i vstupních materiálů a všeho dalšího. Požadujeme po vládě, aby se bránila těm cílům Zelené dohody, které jsou v případě naší země zjevně nerealistické. Usilujme o zachování co nejvyšší možné míry energetické soběstačnost,“ zdůraznil prezident Hospodářské komory.

Podle Dlouhého je o základním nasměrování klimatických politik v EU rozhodnuto. „Ale to neznamená, že například u balíčku Fit for 55 vláda nemá poukazovat na místy až nesmysly nebo že nemá bojovat o vlastní právo na rozhodování o energetickém mixu,“ uvedl Dlouhý.

0 0