Materiál a zařízení z utlumovaných paskovských lokalit, pro které už není v OKD žádné uplatnění, nachází využití mimo jiné v muzeích a skanzenech s hornickými expozicemi. Také ve staříčské cvičné štole spadající pod Útlum–Jih jimi doplňují zdejší prostory s plně funkčními důlními technologiemi.
„Toto vybavení poslouží při propagaci hornické profese v celé republice. A při jeho odprodeji získá OKD více peněz, než by za ně dostala na šrotištích,“ vysvětluje paskovský závodní Ivan Šimek. Naposledy si podle něho odvezli do muzea ve Zlatých Horách na Jesenicku hned pět nevyužívaných vozů pro dopravu mužstva DM 12.
„Největší zájem je o zařízení důlní kolejové dopravy. Konkrétně třeba o staré malé kolejové lokomotivy BMD 30, DH 30, DH 35 nebo DH 70 a také o vozy pro dopravu mužstva DM 12 bez dvířek zvaných rikša,“ pokračuje závodní. Vyřazené technologie z utlumované paskovské šachty jsou nabízeny na stránkách OKD na internetu. Muzeum průmylových železnic v jihomoravském Zbýšově pořídilo dvě lokomotivy DH 35 a jednu DH 70 a tamní Hornické muzeum poptává vagonky i jiný materiál, Spolek pro obnovu Rajnochovické lesní železnice z Kroměřížska má dvě lokomotivy DH 70 a šest vozů JDV 1,25 m³, bývalý wolframový Důl Kovárna v hoře Sněžka jednu lokomotivu DH 30 a dva vozy DM 12, Landek Park s hornickým skanzenem v Ostravě poptává lokomotivu BMD 30. Kromě muzeí se ozvala například i firma Kovobazar z Černožic u Hradce Králové, ve svých provozech uplatnila obráběcí stroje z paskovských mechanických dílen. Další liberecká firma odkoupila pracovní stoly a jiné vybavení dílen, které upravuje na industriální nábytek.
Ve cvičné štole ve Staříči mají podle průvodce Jana Kopela v úmyslu ukázat návštěvníkům úsek závěsné dráhy ZD 24 (zatím zde mají jen vrátkovou drážku „osmdesátku“), a to nejlépe včetně vozu i lokomotivy, či její kabiny. „Naše expozice by mohly doplnit i technologie z čeleb nebo oblasti větrání dolu, například takzvané duvky,“ dodává Kopel.