Vyšla publikace o šikmém kostele zachráněném těžaři i jejich nadací

Karin Ledecká

Ostravská spisovatelka Karin Lednická představila před vyhlášením nouzového stavu v Domě Knihy knižní debut s názvem Šikmý kostel s podtitulem Románová kronika ztraceného města. Psala o kostelu sv. Petra z Alkantary v karvinské části Doly, jenž po útlumu těžby uhlí v uvedené lokalitě zachránila a nechala kompletně zrekonstruovat právě společnost OKD.

Děj publikace – vydané v tištěné i audio podobě – autorka zasadila do svého rodného kraje a výstižně v něm v období let 1894 až 1921 shrnula příběh někdejší pastevecké vesnice. „Která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, avšak o století později zašla na úbytě. A také kvůli dobývání uhlí. Dnes už z výstavních budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny,“ vysvětlovala.

Kostel byl postaven roku 1736 v barokním slohu místním šlechticem Františkem Wilhelmem Larischem na místě dřevěného kostela svatého Martina. (sv. Petr z Alkantary byl jako patron nového kostela vybrán proto, že v okolí stálo už více svatostánkůzasvěcených sv. Martinovi). Od roku1854 bylo v dobývacím prostoru pod
ním vytěženo sedmadvacet slojí uhlí v celkové mocnosti 46,82 metru. Těžaři se v jeho záchraně angažovali už v 90. letech minulého století. Po posledníobnově dokončené v roce 2012 dostal kostel sv. Petra z Alkantary i nové zvony, a to díky daru z Nadace OKD.

 

 

0 0