Zásadní modernizace těžního stroje na vtažné jámě na ČSA

Zásadní modernizace těžního stroje na vtažné jámě na ČSA
Instalace nového ovládacího pultu pro strojníka.

V poslední zářijové dekádě byl na ČSA uváděn do zkušebního provozu těžní stroj vtažné jámy Jan, jenž prošel zásadní modernizací. Stávající Ward-Leonardovo soustrojí vyrobené v roce 1961 nahradil výkonový tyristorový měnič nové generace Variant pocházející z dílen firmy Elektrotechnika.„Původní zařízení bylo vzhledem k datu výroby zastaralé a i přes generální opravu provedenou před několika lety se na něm vyskytovaly problémy spojené zejména se zvýšenými vibracemi soustrojí. Z důvodu zajištění vyšší spolehlivosti i bezpečnosti provozu těžního zařízení jsme přistoupili k jeho modernizaci,“ oznámil vedoucí
úseku elektro-povrch na lokalitě ČSA Roman Koch.

Výběrové řízení na výměnu vyhrála dodavatelská firma Inco Engineering, jejímž montérům byli k ruce kmenoví provozní elektrikáři s předákem Jiřím Šeligou a také provozní strojní údržbáři s předákem Václavem Pytlíkem. „Práce začaly na přelomu srpna a září, přičemž bylo zapotřebí původní soustrojí kompletně odstranit a před montáží nového zhotovit novou nosnou konstrukci. Celá řídící a napájecí souprava se skládá z tyristorového měniče Variant, dvou transformátorů, dvou tlumivek, dvou rychlovypínačů a regulátorů Emadyn a Modulex,“ líčil vedoucí úseku elektro-povrch.

Zároveň byla provedena i výměna brzdového systému, původní byl nahrazen typem Sistonik. Strojník bude také těžní stroj ovládat z nové kabiny z moderního pultu. „Na jámě Jan je do dolu popouštěn hlavně materiál. Během rekonstrukce se jeho doprava převedla na vedlejší jámu, kde jsou dva těžní stroje ČSA 2/1 a ČSA 2/2,“ dodal Koch.

REKLAMA  [AdSense-C] 

0 0