Zvonice jako památka obětem důlních neštěstí

  Zvonice jako památka obětem důlních neštěstí

Nové pietní místo vzniklo za vydatné podpory Nadace OKD.

Jak naložit se zvonem, pro který nebylo ve věži kostela sv. Hedviky v hornické obci využití? Jelikož latinský nápis na zvonu odlitém ve Vídni roku 1895, říká v překladu doslova: „Mrtvé oplakávám, živé svolávám“, vznikla myšlenka postavit v centru obce na prostranství u kostela dřevěnou zvoničku, do níž by se tento zvon umístil.

„A jsem moc rád, že se to s finanční pomocí Nadace OKD, obce Doubrava a několika sponzorů právě na tomto náměstí, které prošlo v posledních letech rekonstrukcí, podařilo,“ svěřil se duchovní správce doubravské farnosti, farář Marcel Puvák. Vzniklo tak pietní místo, připomínající všechny oběti důlních neštěstí.

Zvonici pak u příležitosti svátku patronky horníků požehnal v pátek 2. prosince Mons. František Václav Lobkowicz, biskup ostravsko-opavský, který následně v místním kostele odsloužil mši ke cti sv. Barbory. Nemohli chybět ani krojovaní horníci či starosta Doubravy Pavel Krsek. Zbrusu nová zvonička tak trvale zatraktivnila samotné centrum obce s dlouholetou hornickou tradicí i za podpory dodavatelských firem POLALPEX, s.r.o. a THK-ČECHPOL, s.r.o

0 0