Báňští záchranáři cvičili ponory v zamrzlé přehradě

Báňští záchranáři cvičili ponory v zamrzlé přehradě

V polovině února proběhl týdenní zimní výcvik báňských záchranářů –potápěčů a mechaniků na Žermanické přehradě. Ponory pod ledem simulují důlní podmínky a patří mezi nejnáročnější aktivity vyžadující dobrou kondici účastníků a perfektní spolupráci týmu.

Příprava a kontrola potápěčské výstroje

Společného zimního výcviku se zúčastnilo celkem 22 záchranářů, mezi nimi byli potápěči, technici a mechanici z HBZS Ostrava a ZBZS Odolov a 4 potápěči s odborností lékaře, kteří zajišťovali povinný lékařský dohled.

„Po dlouhých letech nám tentokrát počasí přálo a celý týdenní výcvik skutečně proběhl pod souvislou ledovou vrstvou, která nám jako jediná umožňuje simulovat důlní prostředí bez možnosti vynoření potápěče na volnou hladinu,“ vysvětlil vedoucí výcviku Petr Zielinski, náměstek ředitele závodu HBZS. Výcvik byl primárně zaměřený na zaškolení potápěčů a mechaniků na nově pořízený hadicový přístroj od firmy Kirby. Morgan, kterým byl nahrazen starý hadicový přístroj Nargila.

Výcvik začal v pondělí transportem veškeré potápěčské techniky z HBZS Ostrava do penzionu Mostař u Žermanické přehrady, kde si záchranáři zřídili základnu. Denní program vždy začal ranním briefingem, kde se naplánovaly dopolední ponory a vedoucí výcviku upřesnil námět cvičení daného dne. „Po provedené lékařské prohlídce potápěčů a ověření, zda jsou schopni ponoru, začal výcvikový den. Po ukončení ponorů zajistili naši mechanici vysušení mokrých doplňků a doplnění vzduchu do tlakových lahví na následující ponorový den,“ popsal Petr Zielinski.

V průběhu týdenního výcviku jsme umožnili také zástupcům regionálních médií zachytit přípravy, práci i komunikaci týmu záchranářů a vybavení, které používají. Tuto příležitost využily televizní štáby i fotografové a novináři  z tištěných a internetových médií. Slunečné počasí pomohlo vytvoři nevšední fotografie a záběry, které záchranáři doplnili o odborné komentáře i aktuální dojmy.

V průběhu čtvrtečního výcvikového dne dorazil ještě štáb České televize, který připravuje seriál pro děti o složkách Integrovaného záchranného systému „Zachraň se, kdo můžeš!“. Celý jeden díl bude věnován práci báňských záchranářů, přičemž na scénáři spolupracoval ředitel závodu HBZS Josef Kasper.

„I přes velký zájem médií, kterým jsme se snažili přizpůsobit dva výcvikové dny, jsme stihli odpotápět všechny naplánované ponory a vyzkoušet si novou techniku. Uskutečnili jsme celkem 30 ponorů s průměrnou hloubkou 5,5 metrů a průměrnou délkou 41 minut,“ shrnul Petr Zielinski. Zimní výcvik skončil transportem veškeré potápěčské techniky na stanici a závěrečným zhodnoce ním.

Ing. Bc. Jana Dronská, MBA
odbor komunikace

1 0