Lidé se zoufale snaží snížit výdaje za energie. Ve velké proto nakupují kamna a krby. Prodeje oproti loňsku vzrostly až o desítky procent. Napilno mají také kominíci.
„Zájem o vytápění krbovými kamny je v současné době abnormální,“ uvedla pro Seznam Zprávy Michaela Cintlová, manažerka komunikace výrobce Haas+Sohn z Jiřetína pod Jedlovou. Hlavní důvody zvýšené poptávky jsou podle ní dva. V září 2022 začne platit zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy. Kamen a krbových vložek se sice zákaz netýká, ale řada lidí v tom nemá jasno a raději si pořizují nová kamna.
„Druhým důvodem je krach energetických společností a prudký nárůst cen energií včetně prognóz dalšího zdražování,“ vysvětlila Cintlová. Největší alternativní dodavatel elektřiny Bohemia Energy oznámil krach 13. října a po něm následovalo několik menších hráčů. Některým klientům, kteří přešli k dodavatelům poslední instance, se zvýšily zálohy na plyn a elektřinu až pětkrát.
Kamna nabízejí menší lokální prodejci, ale i sítě hobby marketů. Mountfield za říjen hlásí nárůst prodejů krbových kamen o zhruba 15 procent oproti loňskému roku. Zájem je o krbová kamna, ale i dražší peletová kamna, která řetězec prodává za více než 20 tisíc korun. Peletová kamna, která mají automatický podavač pelet, a jsou tak pohodlnější na údržbu, už v západní Evropě předčily jiné zdroje vytápění, ale zákazníci v Česku je teprve objevují. Extrémním zájem o kamna zaznamenal i internetový obchod Mall.cz, což přičítá vedle zahájení topné sezóny právě energetické krizi. Oproti loňsku jsou prodeje více než dvojnásobné.
Zájem o kamna znamená také více práce pro kominíky. „Vidíme větší zájem o čištění komínů. Spousta lidí také zprovozňuje desítky let staré komíny. Zájem je vyšší vždy na začátku zimy, ale tentokrát je podpořený také nejistotou lidí kolem ceny energií,“ uvedl prezident Společenstva kominíků Jaroslav Schön.
Kominíky si volají hlavně obyvatelé menších měst a obcí. V českých domácnostech převládají menší krbová kamna na pevná paliva (většinou dřevo) s výkonem od tří do 10 kW.