Francie a Německo žádají přehodnocení unijních regulací

Před blížícími se volbami do Evropského parlamentu přichází iniciativa od dvou nejsilnějších států, Francie a Německa, aby EU přehodnotila směrnice a normy, které svazují a poškozují evropskou ekonomiku a firmy, uvedl server echo24.cz.

Celá Evropa má ceny energií mnohem vyšší než Spojené státy. Foto: wikipedia.org

„Přemíra regulací, které si Evropa nastavila, zvyšuje firmám náklady, a vede k tomu, že některé procesy jsou ekonomicky neproveditelné a nerentabilní. Typickým příkladem je těžká chemická výroba. Na jedné straně tam existují limity a regulace, které se zpřísňují dlouhodobě, už ty měly za efekt zvýšení nákladů. Druhá věc je samotná existence emisní povolenky, která je evropským specifikem. A obrovskou roli hraje hlavně to, že nebudeme mít levné zdroje energie, protože jsme si je jako Evropa zakázali a už je nijak nerozvíjeli. Posledních patnáct let se v Evropě už do ničeho kromě obnovitelných zdrojů neinvestovalo. To znamená, že ve výsledku máme spoustu omezení a k tomu drahé energie, což je opravdu špatný mix,“ vysvětlil hlavní ekonom J&T Petr Sklenář.

Podle něj s iniciativou na reformování a omezení regulací přišla Francie s Německem kvůli tomu, že jde o státy s velkým vlivem v rámci EU a kvůli blížícím se volbám do Evropského parlamentu. Posledních deset patnáct let se podle Sklenáře Evropa tvářila, že řada jejích priorit souvisejících s klimatickou politikou nemá žádné náklady. „Celá Evropa má ceny energií mnohem vyšší než Spojené státy, což vede k tomu, že se proti nim stává mnohem méně konkurenceschopná. Pro zahraniční investice se Evropa stává nevýhodným prostředím a investoři je směřují raději právě do amerického prostředí,“ upozornil ekonom s tím, že investice z Evropy odcházejí, děje se to již dlouho.

Ve velkých problémech je například německá agrochemická společnost BASF patřící k největším na světě. Ta už téměř před rokem uzavřela svůj závod na výrobu hnojiv v Ludwigshafenu a propustila 2600 lidí.

0 0