S nedostatkem koksovatelného uhlí se tři měsíce od uzavření Dolu Paskov potýkají firmy v Moravskoslezském kraji. Potřebují ho hlavně pro výrobu železa a oceli. Do hutí tak míří materiál například z Kanady nebo Austrálie.
„Vyrovnat se se ztrátou koksovatelného uhlí nebylo snadné třeba pro Třinecké železárny. Roční spotřeba uhlí se tady při objemu výroby 2,5 milionu tun oceli pohybuje kolem jednoho milionu tun,“ uvedla redaktorka České televize Pavla Daňková.
Z OKD, která je v úpadku od loňského května, přitom společnost brala v minulosti zhruba polovinu potřebného množství. Firma se na přechod k jiným dodavatelům připravovala už několik měsíců dopředu, v podstatě všechny suroviny mají ale jiné vlastnosti, než mělo uhlí z Paskova.
Železárny budou zpracovávat také uhlí z Kanady. Stále ale chtějí odebírat i uhlí české a polské. Pro dodržení správných parametrů koksu se však musí vytvořit směs z několika druhů uhlí. Firma staví také v těchto dnech rovněž speciální pec na zkoušení uhlí, jedná se o menší zařízení, kde by byl materiál testován. Stavba by měla být dokončena letos v polovině července.
Nové dodavatele hledají také v ostravském Mittalu – do této huti míří uhlí dokonce až z Austrálie. Zástupci OKD nechtějí svůj aktuální těžební plán a plnění závazků vůči dodavatelům komentovat s odkazem na probíhající insolvenci. Soud bude o případné reorganizaci nebo konkurzu firmy rozhodovat na konci srpna. V krizi i kvůli nízkým cenám uhlí
OKD se dostalo do úpadku kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Věřitelé podali k soudu celkem více než 570 přihlášek a žádali po OKD dohromady přes 24,3 miliardy korun. Insolvenční správce Lee Louda ale většinu popřel, uznal jen pohledávky zhruba za 2,8 miliardy korun.
V OKD nyní i s dodavatelskými firmami pracuje víc než 10 000 lidí. Od vyhlášení insolvence, kterou navrhlo samo OKD, už firma udělala mnoho úsporných opatření. Jedním z hlavních bylo právě ukončení těžby v Dole Paskov. Postupně se mají zavírat i ostatní doly, poslední z nich pravděpodobně v roce 2023.