Hyperbarická komora v Ostravě, kterou pořídili pro havíře, dosloužil

Hyperbarická komora v Ostravě,  kterou pořídili pro havíře, dosloužil

Mimořádná událost ze 7. ledna 1963, kdy se na petřkovické šachtě Eduard Urx (Anselm) smrtelně otrávilo sirovodíkem devět havířů, se stala stimulem k pořízení první, a na celé Moravě a ve Slezsku dodnes jediné, hyperbarické komory. Ta původní z roku 1965 v městské nemocnici v Ostravě- Fifejdách už dosloužila a letos se dočkala modernější náhrady.

Dnes již historický snímek sestřičky v původní hyperbarické komoře

„Po neštěstí na Dole Eduard Urx se probírala informace, že při různých intoxikacích a těžkých úrazech může pomáhat léčba v hyperbarické komoře. A následovalo rozhodnutí, že se komora v Ostravě postaví,“ připomněla vazbu na horníky mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská. Staré zařízení mělo kapacitu deseti míst a průměr tři a půl metru, vážilo asi padesát tun a na délku měřilo skoro deset metrů. Bylo první v Československu a po holandském Amsterdamu a skotském Glasgow teprve třetí v Evropě. V letech 1965 až 2024 v ní absolvovalo přes čtvrt milionu kyslíkových terapií více než jednadvacet tisíc pacientů.

Městská nemocnice v Ostravě ho nahradila novou kvadratickou komorou se čtrnácti místy. Tu původní by chtěla buď zachovat v areálu s možností prohlídek, nebo ji nabídne zájemci, který by pro ni měl smysluplné využití. A také disponoval slušnou sumou na její transport.

1 0