Karvinští zastupitelé Zuzana Klusová a Petr Letocha (Piráti a Starostové) poslali premiéru Andreji Babišovi (ANO) a šéfovi ústředního krizového štábu Romanu Prymulovi otevřený dopis, v němž napsali, že další chod těžařské OKD představuje pro Karvinsko vážné riziko. Firma ale o omezení nebo zastavení produkce zatím neuvažuje.
Podle Klusové a Letochy je na Karvinsku podíl potenciálně ohrožených skupin obyvatel vyšší než jinde a provoz OKD přináší spoustu pochybností ohledně zajištění bezpečnosti zaměstnanců. Například účinnost namátkového měření teploty je diskutabilní.
„Další svědectví zaměstnanců, kteří se na nás obracejí, hovoří o tom, že v rubání i následně při přepravě 29 osob v jedné kleci na povrch ne všichni dodržují povinnost mít po celou dobu na ústech respirátor. Podobně je tomu v prostorách před vstupem do areálu, kde zaměstnanci kouří ve skupinkách,” napsali zastupitelé. Uvedli, že by považovali za zodpovědné, aby byl provoz závodu po nezbytnou dobu přerušen.
Předseda Sdružení hornických odborů OKD Rostislav Palička ČTK řekl, že odbory s vedením firmy o situaci neustále jednají. „Pracuje se na tom, aby se počty rozmělnily tak, aby se lidé co nejmíň potkávali, aby byli v co nejmenších skupinách. Zajišťují se ochranné pomůcky. Kdybychom byli přesvědčeni, že opatření zaměstnavatele jsou nedostačující, nebo v případě prvního náznaku zavlečení nákazy, budeme požadovat přerušení těžby,” řekl Palička.
V OKD od minulého týdne platí povinnost nosit nepřetržitě na obličeji ochranné prostředky. Zaměstnanci si je mohou sundat jen při jídle nebo při mytí. Horníci, kteří fárají, mají respirátor. Mezi další opatření, jež firma zavedla, patří namátkové bezkontaktní měření tělesné teploty.
Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v zemi. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. V dolech pracuje zhruba 8400 lidí, z čehož 2000 jsou cizinci, a to přibližně 1800 Poláků a 200 Slováků. Majitelem společnosti je od roku 2018 prostřednictvím podniku Prisko stát.