Kráčí ArcelorMittal ve stopách OKD?

Kráčí ArcelorMittal ve stopách OKD?

Odboráři ArcelorMittalu Ostrava se obávají, že huť dopadne stejně jako OKD. Nový vlastník, kterým se má stát britský byznysmen indického původu Sandžív Kumar Gupta, totiž budí velké rozpaky.




Dávám ostravským hutím pět, maximálně sedm let, reagoval na aktuální vývoj okolo firmy ArcelorMittal Ostrava pro server Euro.cz jeden z oslovených odborníků. Obavy o budoucnost jednoho z nejvýznamnějších podniků těžkého průmyslu u nás tíží nejen zaměstnance hutí.

Novým vlastníkem se má stát Sandžív Kumar Gupta. Foto: GFG

Ostravské hutě má podle dohody oznámené 12. října koupit britský byznysmen indického původu Sandžív Kumar Gupta, který v posledních dvou letech nakupoval po světě jak divý a dnes je v pozici, že mu nikdo další nechce půjčit. Zdá se, že si od ocelářského magnáta Lakšmího Mittala koupí čtyři hutní podniky včetně toho ostravského na splátky. Pokud bude z hutí stahovat každou vydělanou korunu, peníze na modernizaci zřejmě budou scházet.

Ostravské hutě přitom nutně potřebují miliardové investice, aby přešly na ekologicky přijatelnější způsob výroby oceli. Původní společnost se mezitím zmenšila, protože některá lukrativní aktiva si holding ArcelorMittal stáhl pod sebe. Ostravské hutě ztratí kontrolu nad cenami energií, protože dnes již nevlastní ani podnikovou elektrárnu. Budoucnost výroby oceli je tedy podobně temná jako vzduch na Ostravsku během smogové situace.

Z neformálních rozhovorů se zástupci společnosti ArcelorMittal Ostrava či lidí pohybujících se v oboru ocelářství vyplývá jednoznačné zklamání, že jeden z klíčových podniků těžkého průmyslu v Česku má koupit zrovna Guptova skupina Liberty House. Mnohem více by jim seděl druhý vážný zájemce – British Steel. Tomu uškodilo, že měl zájem pouze o ostravské hutě a nechtěl spolu s nimi od Mittalů koupit méně atraktivní podniky v Rumunsku či Makedonii.

Většina oslovených byla ochotna o prodeji hutí hovořit jen anonymně, mezi výjimky patří předáci odborové organizace v ArcelorMittalu Ostrava. „British Steel s námi jednal již před prodejem a měl velmi seriózní přístup k věci. Zástupci Liberty House se tu byli představit až v polovině října a nemůžeme říct, že nás přesvědčili,“ řekl týdeníku Euro zástupce odborové organizace Petr Slanina.

Odboráři mají dojem, že Guptova firemní skupina nechá ostravské hutě jen dožít. „Firma Liberty House nemá žádné plány do naší firmy investovat a uvedla, že strategie pro Ostravu je využívat stávající zařízení a být nízkonákladovým dodavatelem v regionu. Na dotaz, jak chce Liberty řešit modernizaci zastaralé ocelárny, jsme nedostali žádnou odpověď,“ uvedla Alena Sobolová z odborové organizace AMO.

Indický ocelářský magnát Lakšmí Mittal se prostřednictvím firmy LNM Holdings stal většinovým vlastníkem tehdejší Nové huti v lednu roku 2003. Byla to součást jeho tažení zeměmi bývalého východního bloku, ve kterých levně nakoupil rozsáhlé portfolio oceláren. Štěstí mu přálo; krátce po převzetí majority ze strany indického investora začala Nová huť vytvářet miliardové zisky.

Jenže jak to bývá, prospěch z toho měli jen vyvolení. Vlastník začal vyvádět z ostravských hutí peníze formou půjček v rámci skupiny. Přístup vlastníka, který se po fúzi dvou ocelářských gigantů stal skupinou ArcelorMittal, se změnil až poté, co v ostravském podniku získal stoprocentní podíl.

Finanční vysávání hutí na úkor investic do rozvoje či vytváření rezerv na horší časy připomíná neblaze proslulý příběh OKD. Během let 2013 až 2017 si ArcelorMittal postupně z ostravských hutí nechal vyplatit částku převyšující 47 miliard korun. Část v hotovosti, část jako úhradu dříve poskytnutých půjček.

Vlastník vybral nahromaděné zisky z minulých let a v loňském roce došlo i na „vyrabování“ rezervního fondu. Naopak investice do modernizace a ekologizace výroby pokulhávaly. Ještě v říjnu roku 2015 šéfové koncernu ArcelorMittal přislíbili investici zhruba pěti miliard korun do zásadní modernizace výroby oceli v Ostravě. Zhruba o rok později vlastník všechny rozvojové plány zavřel do šuplíku a místo toho začal chystat prodej hutí.

Článek převzatý z webu: iUHLI.cz

Mohlo by vás zajímat:

První republika byla zlatou érou uhlí

Díky investici 40 milionů korun zahajuje ostravská huť ArcelorMittal výrobu nového produktu pro stavebnictví

 

 

 

0 0