Závod DARKOV zahájil v září na Dole Lazy demolice povrchových stavebních objektů bývalé úpravny uhlí, která je dominantou areálu. Několik let se nevyužívá a je velmi zchátralá. Během října proběhl už také zásyp jámy č. 2. Likvidační práce jsou součástí útlumového programu schváleného vládou.
Státní podnik převzal Důl Lazy od společnosti OKD loni k 1. lednu a dokončil legislativní a technickou přípravu na závěrečnou fázi likvidace dolu, do které patří demolice povrchových objektů a zásyp jam. Těžba uhlí tady skončila v roce 2019, provoz úpraven byl ale ukončen dříve, už v roce 2015, a od té doby stavba chátrá a dostala se do havarijního stavu.
Jedná se o likvidaci 25 stavebních objektů, z toho je 5 zastřešených dopravních mostů. Z dálky jsou vidět jako tmavě červená dominantní stavba u silnice mezi Ostravou a Karvinou. Výška objektů je různá, nejvyšší objekt (přesýpací stanice) má výšku až 41 m. Demolice by měla být hotová do konce roku. Odhadem je tam zhruba 1 500 tun materiálu, převažuje železo. Náklady na likvidaci komplexu pokryje výtěžek z prodeje šrotu. Během října proběhl také zásyp jámy č. 2 a připravuje se zásyp dalších dvou jam.
Po dokončení likvidace dolu by areál mohl být využitý znovu průmyslovým směrem, ovšem s důrazem na ekologii a cirkulární ekonomiku. Podle master plánu (vize) zpracovaného ve spolupráci s krajskou společností MSID by tady mohla být fotovoltaická elektrárna doplněná o výrobu vodíku a zařízení na zpracování druhotných surovin. Nové využití však bude záviset především na zájmu investorů.
Nejstarší zmínka o počátcích dolování v této lokalitě pochází z roku 1835. Budování Dolu Lazy bylo zahájeno v roce 1890, tehdejší název byl Neuschacht (Nová jáma). V roce 1950 došlo k přejmenování na „Důl Antonín Zápotocký“ a v roce 1991 na současný Důl Lazy. Symbolický poslední vozík uhlí z dolu vyvezli horníci 28. listopadu 2019. Za téměř 130 let provozu se v dole vytěžilo 145 mil. t uhlí.
Ing. Bc. Jana Dronská, MBA
odbor komunikace