Spisová dokumentace, kterou státní podnik DIAMO převzal od společnosti OKD, je rozsáhlá, ale její podrobná evidence neexistuje. To se teď mění. Pracovnice spisovny spolu s brigádníky se pustili do počítačové evidence desetitisíců osobních karet bývalých zaměstnanců OKD, kteří pracovali na ostravských šachtách. Hlavním důvodem je potřeba rychlejší orientace při vyhledávání potřebných údajů a snadnější komunikace s úřady.
Archiv personální agendy dolů převzal státní podnik DIAMO v únoru 2016 od OKD. Obsahuje více než milion spisů personálního charakteru, složek s dokumenty aktů hospodářského řízení, zápisů z porad a jednání komisí, smluv a jiných dokumentů právního charakteru, dokumentaci investičního majetku, zlepšovacích návrhů, záznamů o úrazech a také mapovou a geologickou dokumentaci. Se starými dokumenty se z velké části už nepracuje, ale údaje ze mzdových listů a osobních karet se dodnes využívají pro výpočet dávek sociálního zabezpečení zaměstnanců bývalých šachet.
„Máme zhruba 50 požadavků každý měsíc, jedná se nejčastěji o dotazy orgánů správy sociálního zabezpečení, ale i bývalých horníků, vdov apod. Archiv je tříděný podle šachet a jmen, ale státní správa používá hlavně rodná čísla. Hledání v dokumentech je tak někdy dost komplikované,“ popsala Dagmar Sluková, referentka archivu závodu ODRA. Jen osobních karet je odhadem až 200 tisíc.
„Archiv vznikal více než sto let hromaděním záznamů o všech zaměstnancích ostravských dolů, a to až do útlumu zdejší těžby uhlí v první polovině devadesátých let minulého století. Přesná evidence však neexistuje. Vyhledávání v archivu je zdlouhavé a už nevyhovuje současným potřebám, a proto jsme se rozhodli zpracovat elektronickou evidenci nejvíce využívané části dokumentů,“ vysvětlil Ing. Lubor Veselý, vedoucí odboru jakosti, kontroly a veřejných zakázek odštěpného závodu ODRA státního podniku DIAMO. Zapisování záznamů do počítače se odhaduje na několik měsíců, i s pomocí brigádníků bude probíhat nejméně do konce roku.
O dokumenty se zajímají občas také zájemci o historii ostravských dolů nebo projektanti inženýrských sítí. Archiv může být užitečný i lidem zabývajícím se genealogií a sestavujícím rodokmeny. Jedním z nejstarších záznamů je karta Viktora Bernatzika z Petřvaldu, který se narodil v roce 1855. Jeho syn stejného jména přišel na svět v roce 1875, začal fárat už ve čtrnácti letech a hornické profesi zůstal věrný dalších 42 let. V záznamech se dochovalo, že měl devět potomků. Zajímavostí šachetního archivu je Jára Cimrman. Narodil se v roce 1929 a horníkem byl v letech 1958 až 1970, tedy i v době, když už fiktivní postava „Největšího Čecha“ bavila celou republiku. Když o tomto „objevu“ psal v srpnu Moravskoslezský deník, ozval se „skutečný“ Jaromír Nohavica, zdejší slavný písničkář, a požádal o vyhledání údajů o kamarádovi slezského básníka Petra Bezruče, který pravděpodobně napsal některé ze Slezských písní.
Od poloviny 90. let minulého století se spisová dokumentace uzavíraných dolů na Ostravsku ukládala v objektu původně postaveném jako elektrorozvodna bývalého dolu Šverma v Ostravě-Mariánských Horách, ten však nebyl zcela vyhovující, jak se ukázalo při povodních v roce 1997. V rámci úsporných opatření, realizovaných v OKD na přelomu let 2015 a 2016, bylo dohodnuto, že spisy i vlastní provoz spisovny převezme státní podnik DIAMO. Vybrat nové prostory kapacitně dostatečné pro přemístění spisovny nebylo složité. Všechny požadavky splňovala nevyužitá hala „řetízkových šaten“ ve 3. podlaží administrativní budovy v areálu Jeremenko, která spolu s navazujícími prostorami bývalých hornických koupelen dává k dispozici plochu přibližně 720 m2. Prostory však musely projít náročnou rekonstrukcí, takže stěhování proběhlo koncem roku 2017.
Ing. Bc. Jana Dronská, MBA