Německo by se mělo vzdát snu o konci uhlí do roku 2030

Německo by se mělo vzdát snu o konci uhlí do roku 2030

Německo by se mělo vzdát cíle ukončit provoz uhelných elektráren do roku 2030, pokud nebude schopné zaručit dostatek levné elektřiny. V rozhovoru, který zveřejnil list Kölner Stadt-Anzeiger, to řekl německý ministr financí a šéf jedné z koaličních stran Christian Lindner.

Německý ministr financí a šéf jedné z koaličních stran Christian Lindner řekl, že energie je drahá, když je jí málo. Proto není vhodný čas na vyřazení elektráren. Foto: wikipedia.org

Lindner v rozhovoru nepřímo kritizoval dotace, které pro průmyslové podniky chystá jeho vládní kolega, ministr hospodářství a přední představitel Zelených Robert Habeck. Ty by měly firmám pomoci se vyrovnat s důsledky přechodu na nízkoemisní hospodářství. Podle Lindnera nakonec dotace stejně musí firmy nebo občané zaplatit.

Jednoduše řečeno, energie je drahá, když je jí málo. To je důvod, proč není vhodný čas pro zastavení elektráren,“ řekl v rozhovoru ministr financí. Podle něj by se Německo mělo „vzdát snu“ o vyřazení uhelných elektráren z provozu do roku 2030, pokud nebude dostatek cenově dostupné elektrické energie.

Sociální demokraté, Zelení a liberálové se v koaliční smlouvě dohodli, že se budou snažit uspíšit konec používání uhlí pro výrobu elektrické energie z roku 2038 na rok 2030, připomíná stanice Deutsche Welle.

Podle Lindnera by odklad konce používání uhlí pro výrobu elektřiny pravděpodobně neměl dopad na životní prostředí. Emise, které by nevyužilo Německo, by podle Lindnera mohla využít jiná členská země, například Polsko. Podle něj to umožňují unijní pravidla.

Lindnerovy výroky kritizovali ekologové i představitelé ostatních vládních stran. Mluvčí Zelených uvedl, že německá vláda stále pracuje na dřívějším konci využití uhlí v energetice. Podle místopředsedy poslaneckého klubu sociálních demokratů Matthiase Miersche pak vláda musí připravit opatření, která umožní rychlejší růst využití obnovitelných zdrojů.

Podle německého statistického úřadu v roce 2022 představovalo uhlí třetinu elektrické energie vyrobené v Německu. Jednalo se o nejvýznamnější zdroj elektrické energie v loňském roce.

0 0

K poslední šichtě Zdař Bůh

Pod záštitou Klubu přátel hornického muzea v Ostravě byly vydána kniha pod názvem K poslední šichtě Zdař Bůh ke 100 výročí mohutného výbuchu na Dole...