ANO vyzvalo vládu ke stavbě dvou bloků v Temelíně.

ANO vyzvalo vládu ke stavbě dvou bloků v Temelíně.

Opoziční hnutí ANO vyzvalo vládu, aby neprodleně zahájila přípravy dvou temelínských bloků a navázala to na tendr na blok v Dukovanech. Na tiskové konferenci po jednání stínové vlády ANO to řekl bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček.

Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Zájem mají podle očekávání francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. ČEZ nyní nabídky zanalyzuje a bude o nich s uchazeči dál jednat. Finální nabídky by zájemci měli podat do konce září příštího roku. Konkrétní podmínky nabídek firma neuvedla. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Projekt by měl být největší investicí ČR v novodobé historii, podle zástupců vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže. ČEZ spolu s nabídkami na stavbu nového dukovanského reaktoru dostal rovněž nabídky na opce na další blok v Dukovanech a stavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně, uvedl ve středu šéf společnosti Daniel Beneš. Tyto nabídky jsou ovšem nezávazné a ČEZ už dříve deklaroval, že nebudou mít vliv na současné výběrové řízení o připravovaném bloku v Dukovanech.

Jestliže nevyužijeme možnosti toho, že zařadíme dva nové bloky současně do tohoto tendru a nevyužijeme to finančně, to znamená dobrou cenovou nabídkou, poté se vše prodlouží a nepochybně to může být za jiné ceny,“ podotkl Havlíček.

Ministra dopravy Martina Kupku (ODS) Havlíček vyzval, aby zvážil podobný projekt jako Německo, které zavede cenově dostupnou celoněmeckou jízdenku pro regionální a městskou hromadnou dopravu. Jízdenka bude stát 49 eur na měsíc (1200 Kč), spolková vláda a spolkové země ale dosud nevyřešily podrobnosti financování.

Nová jízdenka bude nástupcem takzvaného devítieurového lístku. Ten německá vláda zavedla letos jako protiinflační úlevu na tři měsíce od června do srpna. Měsíční jízdenku za devět eur (220 Kč) považuje kancléř Olaf Scholz za jedno z nejlepších opatření své vlády.

Podle Havlíčka díky projektu lidé ušetřili, začali více jezdit hromadnou dopravou, čímž se snížila spotřeba benzinu a nafty, a pomohlo to také malým a středním podnikům a živnostníkům, neboť opatření podpořilo cestovní ruch.

Napsat komentář