Budou na Měsíc létat horníci?

Konečné řešení pro Ostravu?

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) oznámil, že od komerčního poskytovatele kupuje měsíční půdu. NASA chce, aby soukromé vesmírné společnosti, jako jsou SpaceX a Blue Origin, těžily měsíční horniny. Ty od nich chce odkoupit za desetitisíce dolarů.

NASA již spolupracuje s několika soukromými vesmírnými společnostmi včetně SpaceX Elona Muska. Foto: wikipedia.org

„Je čas stanovit regulační jistotu pro těžbu a obchodování s vesmírnými zdroji,“ citoval server Sezna Zprávy správce NASA Jima Bridenstinea, který zároveň oznámil, že se sběr materiálu z Měsíce stane součástí programu technologického rozvoje. Agentura naznačila, že mise dále za oběžnou dráhu, například na Mars, budou vyžadovat použití zdrojů těžených právě na Měsíci.

NASA proto hledá soukromé společnosti, které by letěly na Měsíc a tam sbíraly měsíční prach a kameny a přivezly je zpět na Zemi. Agentura by je následně odkupovala. Za cenu v rozmezí 15 až 25 tisíc dolarů by získávala vzorky Měsíce o hmotnosti 50 až 500 gramů.

V květnu NASA představila právní rámec, který by řídil chování států a společností ve vesmíru a na Měsíci. Ten je známý jako Artemis Accords a zahrnuje vytvoření bezpečných zón kolem míst, kde by na měsíčním povrchu probíhala těžba a průzkumy.

NASA již spolupracuje s několika soukromými vesmírnými společnostmi. Mezi ně patří Astrobotic, SpaceX Elona Muska, Blue Origin Jeffa Bezose, Sierra Nevada a Lockheed Martin. Bridenstine předpokládá, že některé z nich by o těžbu na Měsíci mohly mít zájem.

Napsat komentář