Emisní povolenky zachováme za každou cenu

Emisní povolenky zachováme za každou cenu

Kdo doufal, že Evropská unie je reformovatelná směrem ke svému původnímu poslání, dostal studenou sprchu. Předsedkyni Evropské komise je přednější pofidérní „boj za klima“, než životní úroveň lidí v evropských státech.

Co je posláním Evropské unie? Volný pohyb kapitálu, zboží a osob. O „klimatické“ záchraně světa, jež je navíc silami států EU neproveditelná, ani slovo. Jenže socialisticky smýšlejícím eurokomisařům daleko víc vyhovuje pofidérní „boj s emisemi oxidu uhličitého“. Na rozdíl od volného pohybu zboží, kapitálu a osob jim ten takzvaný boj umožnuje regulovat a regulovat, což je relativně nenápadná cesta, jak posléze ovládnout všechno.

A tak když Polsko navrhlo minulý týden alespoň pozastavit obchodování s emisními povolenkami, setkalo se s rázným odmítnutím od samotné předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen. Protože bez povolenek prý nedokážeme zachraňovat klima. A odstavení povolenek by navíc prý nic nezměnilo, protože jejich cena ovlivňuje cenu elektřiny jen ze šesti procent. Obě tvrzení paní předsedkyně jsou přitom bohapustou lží.

Cena povolenek možná v celoevropském průměru zvyšuje cenu povolenek jen o šest procent. Ale například v Česku to na začátku roku bylo procent 20. V Německu ještě víc. Ano, cena elektřiny od té doby stále roste (kromě posledních pár dnů), takže podíl povolenky, přes to, že stojí okolo 100 eur za tunu CO2, může při statistických hrátkách v celoevropském měřítku vypadat nižší. Ale stále je to faktor ve státním měřítku znatelně ovlivňující cenu elektřiny. A ta již dosáhla takových výšin, že už přímo ohrožuje ekonomiku v členských státech.

Zastavení povolenek by tedy bylo zcela logickým krokem. Je možné je provést rychle, což zatím nelze říct o žádném celoevropském kroku, který se týká cen elektřiny. Navíc jej lze provést i s čistým svědomím stran toho „boje za klimatu“. Protože se stále nic nezměnilo na tom, že emise životodárného oxidu cíleně a rychle snižují pouze státy v EU a Velká Británie. A ano, Joe Biden stejným směrem žene USA. Ovšem – jak jistě ví i paní Leyenová – evropská sedmadvacítka s Británií a USA má nějakých 800 milionů obyvatel a produkuje přibližně pětinu světových emisí. Vzhledem k tomu, že prakticky nikdo další se ke kvapíku snižování emisí nehodlá zatím připojit, je tato snaha předem odsouzena k neúspěchu.  Protože i kdyby v roce 2050 byly členské státy v Evropě, Velká Británie a USA „uhlíkově neutrální“, kvůli přístupu ostatních států bude celosvětová produkce plus mínus stejná.

Paní Leyenová, jež jistě zvládá zcela základní matematiku, tak samozřejmě musí vědět, že jestli se v prostoru EU na rok či dva zastaví systém emisních povolenek, na vývoji klimatu se to neprojeví vůbec, nebo jen zanedbatelně. Pro tvrdošíjné lpění na emisních povolenkách z „klimatických“ důvodů, tak není žádný rozumný důvod. Kromě jediného. Evropská komise si tím udrží možnost regulovat a dál křivit trh s energiemi. Čím si udrží veškerou dosud získanou moc nad členskými státy. A bude je moci postrkovat tam, kam chce. Což je to, oč celému „Bruselu“ jde. Tam vnímají energetickou krizi jako příležitost k upevnění svých pozic. Jestli mají lidé a firmy na elektřinu, nebo jestli budou mít teplo, to je jim srdečně jedno. Kdyby tomu bylo jinak, už dávno vy v Bruselu začali respektovat přírodní i tržní zákony. A zastavili by nejen emisní povolenky, ale i celý Zelený úděl, Green Deal, který nás do dnešního srabu přivedl.

 

Napsat komentář