Na obětí neštěstí na Dole Pluto se bude vzpomínat 1. září

Na obětí neštěstí na Dole Pluto se bude vzpomínat 1. září

Pietní akt k uctění památky obětí neštěstí na Dole Pluto II se letos u litvínovského pomníku neuskuteční 3. září, kdy k tragédii před 41 lety došlo, ale už o dva dny dříve.

Výbuch uhelného prachu a následný požár na Dole Pluto II v Louce u Litvínova si v roce 1981 vyžádal 65 obětí. Foto Sev.en Energy

Po dohodě s městem Litvínov jsme se rozhodli uspořádat pietní akt už ve čtvrtek 1. září. Důvodem je fakt, že výročí důlního neštěstí připadá na sobotu a řada lidí bude chtít poslední prázdninový víkend strávit mimo město. Vzpomínkovou akci jsme proto výjimečně přesunuli už na čtvrteční termín,“ vysvětlil Zbyněk Jakš z pořadatelského Spolku severočeských havířů. Začátek pietního aktu zůstává stejný jako každý rok v 15:33 hodin, kdy k výbuchu na Dole Pluto došlo.

Naopak přesně v den výročí tragické události, tedy v sobotu 3. září, se uskuteční už 17. ročník turistického pochodu Memoriál Pluto. Start pochodu, který organizuje Klub českých turistů Litvínov ve spolupráci s obcí Louka u Litvínova a těžebními společnostmi, je od 7:00 do 10:30 hodin u pomníku obětem důlního neštěstí v Litvínově. Turisté budou moci vyrazit na trasy 5, 11, 16 nebo 22 kilometrů. Cyklisté se vydají na trať 20, 50, případně 60 kilometrů. Cíl je v kulturním domě v Louce u Litvínova, kde se u pomníku vedle obecního úřadu uskuteční pietní akt.

Výbuch uhelného prachu a následný požár na Dole Pluto II v Louce u Litvínova si v roce 1981 vyžádal 65 obětí. Mezi nimi bylo i 15 báňských záchranářů. Čtyřicet horníků se zranilo. Výbuch zasáhl pět kilometrů důlních chodeb, celková škoda přesáhla 50 milionů korun.

 

Napsat komentář