Plyn znovu prudce zdražuje

Plyn znovu prudce zdražuje

Ceny plynu v Evropě dnes znovu rostou poté, co německé úřady přerušily proces schvalování ruského plynovodu Nord Stream 2. Jsou nejvýše od 18. října. Sílí také obavy, zda bude mít starý kontinent v zimě dost zásob této suroviny.

Cena klíčového termínového kontraktu na zemní plyn k dodání v prosinci včera kolem 14:00 SEČ vykazovala růst o osm procent na 101,30 eura (zhruba 2555 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ukazují to data ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro evropský trh určující. Začátkem října cena skokově vystoupila až nad 160 eur/MWh, zatímco před rokem se pohybovala nad 15 eury za megawatthodinu.

Časová osa pro spuštění plynovodu se nyní zdá delší, než jsme původně očekávali,“ citovala agentura Reuters analytiky ze společnosti Goldman Sachs. Podle jejich názoru bude už hotový Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, spuštěn až v únoru příštího roku. Jeho provozovatel přitom původně plánoval dodávat touto cestou plyn do Evropy už letos. Německá Spolková agentura pro sítě, která provádí certifikaci projektu, ale v úterý oznámila, že ji dočasně přerušuje a požaduje, aby provozovatel nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva.

Evropské vlády se snaží zmírnit dopady vysokých cen energií na spotřebitele i podniky nouzovými opatřeními, jako jsou cenové stropy a dotace. Jeden z největších světových obchodníků s energií, společnost Trafigura, v úterý také varoval, že Evropě by letos v zimě mohly kvůli nízkým dodávkám hrozit výpadky elektřiny.

Vyšší ceny energií v Evropě a po celém světě se již promítají do čísel o inflaci. Její prudký nárůst může přimět centrální banky ke zvýšení úrokových sazeb dříve, než se očekávalo, dodává Reuters.