Proč ministři kašlou na doporučení odborníků?

Proč ministři kašlou na doporučení odborníků?

Česko za 13 let nedokáže nahradit uhelné elektrárny bezemisními zdroji. Osm ministrů přesto chce hnát Česko do energetické závislosti, k nedostatku elektřiny a tepla.

Realistické závěry Uhelné komise zelení lobbisté a jejich jednotná Zelená fronta odmítají respektovat. Ač se vždy odvolávají na názory odborníků, nyní názory odborníků šmahem odmítají. Protože odborníci říkají něco jiného, než co se hodí do krámů všem pobíračům nejrůznějších zelených dotací. Jejich tlaku není zjevně schopná odolat zcela nezodpovědná čtveřice ministrů za ČSSD Jan Hamáček, Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Lubomír Zaorálek (Informuje o tom Deníkreferendum.cz). Tato čtveřice se rozhodla vnutit Čechům konec uhlí již v roce 2033, jak chtějí aktivisté a lobbisté. Nikoli rok 2038, ke kterému se po roční práci dobrala Uhelná komise se svými pracovními skupinami. Výjimkou ze sociálně demokratických ministrů je pouze ministr zemědělství.

Uhelná komise přitom ve svém doporučení doporučila rok 2038 jen s tím, že budou k dispozici dostatečné zdroje, jež nahradí odstavené uhlí. Nenahraditelnou úlohu v tom hraje nový jaderný blok s výkonem 1200 megawatt.  Jenže ten bude k dispozici nejdřív v roce 2036. Tedy nejdříve tři roky po termínu 2033, pro nějž chtějí hlasovat i ministři za ANO Richard Brabec, Robert Plaga, Jan Blatný a od čtvrtka také Alena Schillerová.

Ani oni, ani jejich vládní kolegové z ČSSD při tom neberou v potaz nejen samotné doporučení Uhelné komise, ale ani technologické a klimatické možnosti České republiky, nebo zprávy o neschopnosti zajistit v zimě výrobu elektřiny, které letos dorazily z Německa, Rakouska, Švédska a USA, především z Texasu (ale ne jen z něj). O tom, jak málo v zimě dokážou vyrobit obnovitelné zdroje, jsme na příkladu Německa informovali letos také několikrát.

Případ Německa je přitom unikátní v tom, že země má již více instalovaného v OZE, než v konvenčních zdrojích. Takže údaje o tom, kolik tam OZE dodávají do sítě, opravdu ukazují, zda jsou tyto zdroje schopné zásobovat celoročně přes 80 milionů lidí. Závěr je, přes veškerou promyšlenou propagandu, že v zimě se Německo bez uhelných, plynových a jaderných zdrojů jednoduše neobejde. Protože se standardně musejí postarat o většinu dodávek, velmi často to jsou čtyři pětiny…

Je možné, že by o tom osm ministrů nevědělo? Možné je zřejmě leccos, když se ministryně financí přikloní k roku 2033. Přitom by si její úřad měl umět spočítat, kolik se do obnovitelných zdrojů nacpalo a ještě nacpe peněz. Jen fotovoltaika spolkne celkem jeden bilion korun. Její přínos pro energetický mix Česka je přitom velmi malý.

Argumentace „financí“ rostoucími cenami emisních povolenek má smysl jen v případě, jestli chceme mít nestabilní dodávky elektřiny, problém se zásobováním teplem, nebo rovnou tmu a zimu. A také pěkně drahou elektřinu, pokud zrovna bude. Jestli ovšem ministři Alena Schillerová, Jan Hamáček, Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Lubomír Zaorálek, Richard Brabec, Jan Blatný a Robert Plaga chtějí, aby Česko mělo funkční ekonomiku a lidé se nemuseli bát o to, zda budou svítit a topit a jestli na to budou mít, musí souhlasit se závěry Uhelné komise. Včetně toho, že se uhelné zdroje odstavují až po bezpečném nahrazení jejich kapacity.

Ještě existuje jedna možnost. Že ministry nějak záhadně neovládla zelená lobby, ale že je neméně záhadně ovládli plynaři. Protože náhrady uhlí plynem je jediné, co se dá za 13 let stihnout. Včetně všech bezpečnostních rizik. A včetně toho, že plyn má celkové emise CO2 srovnatelné s uhlím. Takže ohledně „klimatických závazků“ nula od nuly pojde. Ale proinvestují se miliardy, takže si na své nepřijdou jen ti, co staví a provozují OZE, ale i ti, co postaví plyn.

Plyn nesníží emise oxidu uhličitého, OZE zase nedokážou v listopadu a v zimě zásobovat zemi elektřinou. A české emise CO2 z energetiky jsou asi 0,18 procenta, takže zcela zanedbatelné. Proč tedy ministři chtějí Česko uvrhnout do energetické nejistoty a statisíce lidí do energetické chudoby? Důvodů se moc nenabízí. A ani jeden z těch dvou není hezký…