Schillerová: Odměny šéfů ČEZ nejsou v pořádku

Bývalá ministryně financí a šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová kritizuje milionové odměny, které dostane vedení ČEZ. Nejsou podle ní vzhledem k současné situaci s cenami energií v pořádku.

ČEZ v pondělí zveřejnil zprávu o odměňování, podle které má všech osm členů představenstva nárok na plnou výši roční odměny za loňský rok. Celkem si tak rozdělí téměř 135 milionů korun. Nejvíc dostane šéf představenstva a generální ředitel Daniel Beneš, který má nárok na téměř 34,9 milionu korun.

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že by se alespoň části odměn mělo vedení ČEZ vzdát. Foto FB Alena Schillerová

„V době velké energetické krize si nemyslím, že je to v pořádku. V této těžké době, kdy celá řada občanů není schopna platit své závazky, a dostávají se do obrovských problémů, by se této odměny nebo alespoň významné částky měli vzdát,“ řekla pro Impuls Schillerová a zdůraznila, že o odměnách rozhoduje dozorčí rada ČEZ, do jejíž kompetencí dozorčí rady není možné zasahovat.

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o 218 procent na 26,7 miliardy korun. Provozní výnosy stouply o 29 procent na 76 miliard a provozní zisk před odpisy (EBITDA) o 119 procent na 43,7 miliardy. Skupina zvýšila letošní celoroční výhled EBITDA na 95 až 99 miliard korun a výhled čistého zisku na 45 až 49 miliard.

Zároveň ale ČEZ ohlásil od 1. června výrazné zdražení elektřiny i plynu. Nový zákazník zaplatí při roční fixaci za elektřinu 11,22 za kilowatthodinu, tedy dvojnásobek loňských cen. Ještě větší skok je při vytápění elektřinou, to je téměř čtyřikrát dražší než loni. ČEZ dodává elektřinu téměř třem milionům domácnostem a přes půl milionu jich od něj odebírá plyn.

Napsat komentář