Sev.en Energy nabídne firmám elektřinu napřímo

Sev.en Energy nabídne firmám elektřinu napřímo

Druhý největší výrobce elektřiny v Česku, kterým je společnost Sev.en Energy Pavla Tykače, bude prodávat elektřinu přímo firemním odběratelům. V rámci skupiny kvůli tomu vznikl obchodník s elektřinou. Informaci přinesl server Seznam Zprávy.

Nový obchodník s elektřinou se jmenuje Sev.en Industry Supply a čerstvě získal licenci k obchodování. „Zaměří se výhradně na segment B2B, především na velké průmyslové zákazníky s roční spotřebou elektřiny nad pět gigawatthodin. Na trh dodá elektřinu přímo z výrobního portfolia skupiny Sev.en Energy,“ uvedl mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová s tím, že strategickým partnerem obchodů bude firma Centropol Energy.

Sev.en Energy už na jaře letošního roku nabídla prodej elektřiny napřímo státu, ale bez odezvy. Pro Tykačovu firmu je přímý prodej elektřiny mimo burzu výhodný v tom, že nebude muset skládat na burze obří záruky na vypořádání budoucích obchodů, takzvané marginy. Ty jsou nyní tak vysoké, že dodavatelé elektřiny nejsou schopni tyto náklady utáhnout a žádají po státech půjčky a podpory, aby vůbec mohli obchodovat. Tykač v červnu uvedl, že jde o mnohamiliardové částky. Přímo, mimo burzu, prodává prostřednictvím vlastní obchodní firmy většinu své energie také největší tuzemský producent ČEZ.

Podle Seznam Zpráv nemají firemní odběratelé Tykačovy elektřiny velkou šanci, že jim dvoustranný přímý kontrakt napojený na výrobce zajistí lepší ceny. Ty totiž definuje burza. Výhodou pro ně ale může být lepší dostupnost energie, stabilita a jistější výhled do budoucna. V posledním roce totiž rapidně ubylo dodavatelů schopných nabízet velkým spotřebitelům nové kontrakty na energie.

Holding Sev.en Energy v Česku vyrábí proud v uhelných elektrárnách Chvaletice a Počerady či v teplárnách Kladno a Zlín. Podle informací SZ Byznys se přes jeho novou obchodní firmu mají obchodovat zhruba tři terawatthodiny elektřiny ročně, tedy zhruba čtvrtina Tykačovy tuzemské produkce.

Napsat komentář