Slovensko zaplatí obří dluh za zelenou energii

Slovenská vláda uhradí distributorům elektřiny 162 milionů eur (4,3 miliardy korun) na pokrytí dluhu, který vznikl v souvislosti s výkupem elektrické energie z obnovitelných zdrojů za rok 2018. Řekl to ministr financí Eduard Heger. Zmíněný dluh vznikl kvůli tomu, že se do cen elektřiny pro odběratele v minulosti v plné míře nepromítly náklady na takzvanou zelenou energii.

Státní dotace zabrání tomu, aby se kompenzace distributorům elektřiny odrazily v cenách elektrické energie pro odběratele. Zároveň ale úřady budou muset v budoucnu rozhodnout, jak se stát vypořádá s celkovým dluhem na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jeho výši loni ministerstvo hospodářství vyčíslilo zhruba na 320 milionů eur (8,4 miliardy korun).

My vstupujeme do roku 2020, abychom ochránili občany od vyšších účtů za elektřinu, které by byly skokově vyšší,” řekl Heger. Vláda chce podle něj zabránit tomu, že se rodinám v době pandemie nemoci covid-19 zvýší náklady na energie.

Zmíněný dluh podle ministra financí zůstal po předchozích vládách sociálních demokratů, které prosazovaly stabilní ceny energií. Dodal, že strategie budování obnovitelných zdrojů vyšla Slovensko příliš draho.

Dosud se na podporu obnovitelných zdrojů energie na Slovensku skládali pouze odběratelé elektřiny. Výkup dražší zelené energie zajišťovaly distribuční společnosti, kterým se ale vrátila jen část nákladů na podporu obnovitelných zdrojů. K trojici distributorů elektřiny na Slovensku patří také společnost Stredoslovenská energetika, ve které má menšinový podíl a zároveň manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).

Napsat komentář