Spotřeba tepla šla na severu Moravy nahoru

Spotřeba tepla šla na severu Moravy nahoru

Letošní zima byla chladnější než ty v předchozích letech, a v důsledku toho stoupla teplárnám v Moravskoslezském kraji spotřeba tepla. Například u Veolie Energie ČR nebo Opathermu činí nárůst okolo 12 procent. Zástupci teplárenských společností navíc upozornili, že topná sezona ještě neskončila.

Společnost Veolia Energie ČR, která v kraji zásobuje teplem 176 000 domácností, podniky, nemocnice či školy, jim dodala od září do dubna 6900 terajoulů tepla. „V meziročním srovnání je to o 12 procent více než v předchozí topné sezóně, což odpovídá klimatickým podmínkám. Kromě září byly všechny měsíce chladnější než v předchozí topné sezóně. Dodávky tepla byly nejvyšší v lednu a únoru,” uvedla ředitelka komunikace Veolie ČR Marcela Dvořáková.

Například v Opavě se v letošní zimě spotřebovalo o 12 procent tepla víc. Foto: opava-city.cz

Výrobu a dodávky podle ní ovlivnily hlavně klimatické podmínky, ale také vládní opatření proti šíření koronaviru. „Zavření škol, hotelů, restaurací, různých provozoven atd. snížilo objem dodávaného tepla o několik procent,” uvedla Dvořáková.

Společnost ČEZ Teplárenská má zatím údaje za období od září do března. Dodávky tepla pro obyvatele Orlové a Bohumína na Karvinsku byly v té době o osm procent vyšší než před rokem.

Předpokládáme, že dodávky tepla v aktuální otopné sezoně můžou být po dlouhé době nadprůměrné. Duben sice ještě nemáme vyhodnocený, ale bude jedním z nejchladnějších za posledních 80 let, a první květnový týden má být podle předpovědi také teplotně podprůměrný,” uvedl mluvčí ČEZ Teplárenské Vladislav Sobol.

Také Libor Stuchlík, předseda představenstva společnosti Opatherm, která dodává teplo a teplou vodu do Opavy nebo Dolního Benešova, řekl, že letošní zima byla chladnější, takže se prodalo více tepla. Zvýšení spotřeby činilo přibližně 12 procent. „My konstatujeme, že zima byla konečně normální. Když srovnáme minulá období, tak ta vybočovala z normálu, ale tato zima byla konečně s normálním průběhem,” řekl Stuchlík.

K porovnávání topných období slouží i takzvané denostupně, což jsou hodnoty vypočtené rozdílem mezi průměrnými venkovními a vnitřními teplotami a vynásobené počtem dnů. Do dubna zaznamenala společnost Opatherm 3627 denostupňů, ve stejném období minulé sezony to bylo 3122 denostupňů.

Článek převzatý z webu: iUHLI.cz

ČEZ v Dětmarovicích končí s uhlím, teplo pro okolní města bude vyrábět z plynu

Skupina ČEZ odstaví na konci roku 2022 nebo nejpozději po topné sezóně 2022-2023 v Elektrárně Dětmarovice tři uhelné bloky o celkovém výkonu 600 MW. Místo nich ČEZ vybuduje výkonné kogenerační jednotky, které zajistí kombinovanou výrobu elektřiny a zároveň tepla z plynu. Ty energetikům umožní pokračovat v dodávkách tepla do Orlové a Bohumína.