V Bruselu vítězí ideologie nad racionalitou

V Bruselu vítězí ideologie nad racionalitou

Evropská unie sice společnými silami obstojně zvládla pandemii covidu, ale v energetické krizi selhala. Byla pomalá a převážila ideologie nad racionalitou. V pořadu Rozstřel na idnes.cz to řekl europoslanec z ANO Ondřej Knotek.

Europoslanec Ondřej Knotek bude prosazovat, aby se prodloužila těžba uhlí v ČR minimálně do roku 2040, možná i na pozdější období, tedy až do doby, kdy bude mít Česko za uhelné elektrárny skutečnou náhradu a bude energetické bezpečné. Foto: FB Ondřej Knotek

„Energetická krize se nezvládla, určitě ne strategicky. Reakce byly neskonale pomalé, Evropská komise neposlouchala členské státy a nedokázala reagovat pružně a přenesla hodně rozhodnutí na členské státy, mezi kterými bylo příliš mnoho velkých rozdílů. V Česku se to třeba nezvládlo. Navíc Evropa sešlápla plyn zelené politiky a v Evropském parlamentu na základě voleb z roku 2019 je složení velmi ideologické, velmi zelené a je na čase to trochu změnit,“ uvedl Knotek.

Podle něj je nejproblematičtější zelený plán Evropy na dekarbonizaci. „Je možná na čase změnit Green Deal na Fair Deal, spravedlivou dohodu. Ta původní myšlenka sama o sobě nebyla špatnáPřišly ale dvě krize: covidová a energetická. Ty dokončily rozvrat geopolitického globalizačního směřování. Státy i geopolitické síly se uzavírají více do sebe, chtějí být soběstační. Věřím a doufám, že se podaří zastavit změny klimatu, ale země, které o tom budou skutečně rozhodovat, produkují nejvíce emisí. Jsou to Indie a Čína,“ vysvětlil europoslanec.

Rok 2050 jako cíl, který si Evropa dala v rámci svého fungování na základě uhlíkové neutrality, je podle europoslance pouhou politickou proklamací. „Rok 2050 pro klimaticky neutrální Evropu nebyl cíl, který by byl stanoven na základě nějakých výpočtů. To bylo politické rozhodnutí,“ řekl Knotek.

Uhlí lze odstavit, až za něj bude bezpečná náhrada

Ten proto přichází před volbami do Evropského parlamentu se dvěma návrhy. Chce prosadit, aby se zrušil zákaz výroby spalovacích motorů v roce 2035, a bude prosazovat, aby se prodloužila těžba uhlí v ČR minimálně do roku 2040, možná i na pozdější období, tedy až do doby, kdy bude mít Česko za uhelné elektrárny skutečnou náhradu a bude energetické bezpečné.

Co se uhlí týče, odklon v ČR od tohoto zdroje elektřiny by měl nastat teprve ve chvíli, kdy bude mít Česko jasnou alternativu, náhradu. Knotek je příznivcem jaderné energie a sází na dostavbu jaderných bloků v Temelíně a v Dukovanech a také na budoucnost malých modulárních reaktorů. Dokud ale tyto nové zdroje nebudou fungovat, od uhlí by zatím neustupoval.