Nová nařízení EU potřebují nové kontrolory

Další zdražení životních a podnikatelských nákladů ohlásili poslanci Evropského parlamentu po hlasování o další sadě nařízení ze souboru Fit for 55. Vyšší náklady a více dotačního přerozdělování, které má vyšší náklady kompenzovat. 

A také více zaměstnanců, kteří budou pro Brusel sledovat dodržování nových nařízení, což přiznala unijní komisařka pro energetiku Kadri Simsonová, když komentovala výsledky hlasování. „Bude vyžadovat další zaměstnance, což se promítne do rozpočtu,“ citoval její slova iDnes.cz (zde).

Jaksi se v tom však ztrácí fakt, že to všechno nezaplatí nějaký „rozpočet Bruselu“, ale zcela konkrétní jednotliví lidé v členských státech. A ještě si k tomu sami zaplatí nové úředníky, kteří budou dohlížet na to, aby opravdu bylo všechno dražší. Takové chování vrchnosti vedlo v historii opakovaně k selským bouřím. Ostatně neporazitelní čeští husité vyrostli právě z lidového nesouhlasu s rozmařilostí církve. (Jistě, nejen na tom.)

Současná unijní vrchnost sice odmítá přijmout fakta o tom, že socialismus, a to ani ten zelený nefunguje, ale jiná historická ponaučení bere vážně. Nepřekvapivě ta, která ukazují, jak zavřít poddaným ústa. Proto se současně mluví o kompenzačních fondech. V tomto případě o sociálním klimatickém fondu (zde), který má z kapes lidí v členských státech dostat 86 miliard eur. Podle zprávy iDnes má tento fond platit třeba náklady na zvýšení energetické efektivity budov. Tři čtvrtiny má fond dostat z emisních povolenek, které se zavedou pro lodní a leteckou dopravu a čtvrtinu mají dodat členské státy. Vzhledem k tomu, že nová nařízení se týkají i emisí oxidu uhličitého z vytápění, dopravy a zavedení „uhlíkových cel“ na hranicích, což povede ke zdražen většiny zboží, není úplně zřejmé, na jak dlouho peníze ve fondu vydrží, nebo na co všechno budou skutečně k dispozici. Podle nynějších předpokladů v letech to má být do roku 2032.

Portál iDnes píše, že „Sociální klimatický fond EU má ve zkratce zajistit, aby přechod na novou klimatickou politiku byl spravedlivý a sociálně inkluzivní. Z fondu půjde finanční pomoc především pro zranitelné domácnosti či malé podniky a živnostníky, které bude ohrožovat energetická chudoba, nebo si nebudou moct dovolit platit vzrůstající náklady.“ Ale co budou dělat ostatní? Třeba ti, kteří nebudou odpovídat definici „zranitelné domácnosti“? Budou platit tak dlouho, dokud se sami nestanou tou „zranitelnou domácností“? To je ta spravedlnost? S fondem se zatím počítá do roku 2033. Kolik budou lidé a firmy platit v roce 2034? Což je mimochodem rok, od kterého už pro průmysl nebudou žádné emisní povolenky zdarma.

Jak hlasovali čeští zástupci v EP?

Revize systému EU pro obchodování s emisními povolenkami:
Pro – Luděk Niedermayer (TOP09), Jiří Pospíšil (TOP09), Stanislav Polčák (STAN), Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), Marcel Kolaja (Piráti), Markéta Gregorová (Piráti), Mikuláš Peksa (Piráti), Radka Maxová (bezp.)

Proti – Dita Charanzová (ANO), Ivan David (SPD), Hynek Blaško (bezp.), Jan Zahradil (ODS), Evžen Tošenovský (ODS), Ondřej Knotek (ANO), Ondřej Kovařík (ANO), Martin Hlaváček (ANO), Kateřina Konečná (KSČM)

Zdrželi se – Veronika Vrecionová (ODS), Alexandr Vondra (ODS)

Nehlasovali – Martina Dlabajová (ANO)

Zavedení mechanismu EU pro uhlíkové vyrovnání na hranicích:

Pro – Luděk Niedermayer (TOP09), Jiří Pospíšil (TOP09), Stanislav Polčák (STAN), Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), Marcel Kolaja (Piráti), Markéta Gregorová (Piráti), Mikuláš Peksa (Piráti), Radka Maxová (bezp.), Dita Charanzová (ANO)

Proti – Ivan David (SPD), Hynek Blaško (bezp.), Jan Zahradil (ODS), Evžen Tošenovský (ODS), Veronika Vrecionová (ODS), Alexandr Vondra (ODS), Ondřej Knotek (ANO), Ondřej Kovařík (ANO), Martin Hlaváček (ANO)

Zdrželi se – Kateřina Konečná (KSČM)

Nehlasovali – Martina Dlabajová (ANO)

0 0

K poslední šichtě Zdař Bůh

Pod záštitou Klubu přátel hornického muzea v Ostravě byly vydána kniha pod názvem K poslední šichtě Zdař Bůh ke 100 výročí mohutného výbuchu na Dole...