OKD končí. Hutě musejí dovážet uhlí i z Austrálie

OKD končí. Hutě musejí dovážet uhlí i z Austrálie

Koncem příštího roku skončí uhelná firma OKD s těžbou. Pod zemí zůstanou zásoby kvalitního koksovatelného uhlí. Domácí ocelárny tak musí už dnes dovážet uhlí až ze zámoří.

Největší české hutní firmy Liberty Steel Ostrava a Třinecké železárny dnes spotřebují 2,4 milionu tun uhlí ročně na výrobu koksu, který používají jako redukční činidlo při zpracování železné rudy. Už dávno jejich spotřeba nepokrývá blízká těžební společnost OKD.

 „Jediným významným zdrojem koksovatelného uhlí v Evropské unii zůstává polská skupina JSW. Ta ale nestačí pokrýt poptávku v regionu, hutní firmy musí uhlí dokupovat ze zámoří,“ řekl pro Seznam Zprávy ředitel Ocelářské unie České republiky Daniel Urban.

Například ostravská Liberty Steel na svou roční produkci milionu tun koksu spotřebuje 1,4 milionu tun uhlí. „Ne ale jakéhokoliv a jen tak odkudkoliv,“ zdůrazňuje mluvčí Barbora Černá Dvořáková. „Potřebujeme uhlí s až osmi různými konkrétními vlastnostmi, které v určitých poměrech tvoří směs optimální pro naše vysoké pece.“

Liberty investuje několik miliard korun do pořízení nových hybridních pecí, v nichž je možné zčásti nebo úplně nahradit železnou rudu šrotem.

„Abychom potenciál nové technologie mohli využít naplno a poměr šrotu zvýšit na 70, případně až 100 procent, budeme potřebovat více energie, která v našem kraji ale není. Připravujeme proto výstavbu připojení k síti vysokého napětí, které by mělo být k dispozici v roce 2026,“ říká Černá. Dodává, že ideální by pro Liberty bylo, kdyby OKD fungovalo alespoň do doby, než bude náhradní zdroj energie hotový. Je však jasné, že se to nepovede.

1 0

K poslední šichtě Zdař Bůh

Pod záštitou Klubu přátel hornického muzea v Ostravě byly vydána kniha pod názvem K poslední šichtě Zdař Bůh ke 100 výročí mohutného výbuchu na Dole...