Pavlas: Příčinou krize je chybná energetická politika Evropy

Pavlas: Příčinou krize je chybná energetická politika Evropy

Stát by měl během současné krize upustit od „zelené ideologie“ a po vzoru Německa racionálně rozhodnout o prodloužení životnosti uhelných elektráren. V Rozstřelu na serveru idnes.cz to řekl generální ředitel společnosti Sev.en Energy Luboš Pavlas. Právě přílišná ideologizace energetické politiky v posledních letech je podle něj hlavním viníkem současné situace.

Podle šéfa Sev.en Energy Luboše Pavlase by měla vláda usednout s výrobci energie v ČR k jednomu stolu a měla by se pokusit současnou vážnou situaci vyřešit. Foto: iUHLI

Důrazem na stále ještě nestabilní obnovitelné zdroje elektřiny, navíc bez možnosti jejího sezonního bateriového ukládání, se Evropa podle Pavlase stala rukojmím Ruska, které vyhnalo ceny plynu závratně vysoko. Například Německo se rozhodlo jít cestou rušení jaderných a uhelných elektráren a plyn měl být přechodným zdrojem pro výrobu energie. To se ukázalo jako neprozřetelné.

„Pokud jsou zdroje výroby elektřiny omezené, roste logicky jejich cena. Němci budou muset přehodnotit další postup. Rozhodně netvrdím to, že by to mělo znamenat ústup od investic do obnovitelných zdrojů energie. To rozhodně ne, v nich se musí pokračovat. Ale nesmí to být na úkor energetické bezpečnosti a soběstačnosti,“ uvedl Pavlas, podle nějž pro tuto zimu bude na prvním místě to, aby vůbec plyn a elektřina byly. „Jakkoliv to zní hrozně a říkám to se vší pokorou. Teprve na druhém místě bude jejich cena,“ konstatoval Pavlas.

Ten ocenil přístup německé vlády, která, ačkoli je jejím členem i Strana Zelených, rozhodla o prodloužení životnosti části jaderných elektráren a je připravena znovu spustit také některé uhelné elektrárny. Obdobný přístup očekává generální ředitel Sev.en Energy i od české vlády.

Stát levnější elektřinu nechtěl

Vláda by měla usednout s výrobci energie v ČR k jednomu stolu a měla by se pokusit současnou vážnou situaci vyřešit. My si uvědomujeme, že současné ceny drtí obyvatelstvo i podniky,“ řekl Pavlas, podle nějž by měla vláda Petra Fialy zejména přijmout politickou zodpovědnost a jednoznačně říct, kdy si představuje úplný konec uhlí, tedy dokdy s využíváním uhlí počítá. „Právě to je základem energetické bezpečnosti naší země,“ zdůraznil Pavlas.

Právě Sev.en Energy přitom před časem nabídla státu elektřinu za předválečné ceny. „My jsme to vládě nabídli v první polovině roku. Bylo to ve velikosti tří terawatthodin. Nicméně z odezvy představitelů státu jsme si vyhodnotili, že o to není zájem a v tuto chvíli už s tím nepočítáme, vysvětlil Pavlas, který zároveň uvedl, proč nesouhlasí s myšlenkami vlády na zavedení tzv. válečné daně.

„Každý podnikatel po státu žádá, aby bylo prostředí, ve kterém se pohybuje, předvídatelné. Nemusí to být zrovna příznivé prostředí, nemusí být příjemné a přátelské, ale musí být predikovatelné. My jsme se několik let pohybovali v prostředí, kdy pod dojmem zelené ideologie rostla cena povolenek. Zároveň zůstávala nízká cena energie a nám se přestalo vyplácet naše uhelné elektrárny provozovat a těžit v dolech. Přesto jsme do tohoto rizika šli. Ekologizovali jsme elektrárny, investovali jsme do nich miliardy korun, propustili jsme nějakou část posádek, protože po uhlí přestala být poptávka. A to se najednou změnilo,“ popsal situaci Pavlas.

Ten potvrdil, že nárůst cen zvýšil jeho společnosti zisky. „Na druhé straně ale rostou ceny povolenek. Zatímco loni jsme zaplatili státu 6 miliard, letos to bude čtyřikrát tolik, tedy minimálně 24 miliard korun.“

Pavlas rovněž uvedl, že v tuto chvíli jedou všechny elektrárny Sev.en Energy na plný provoz. „Je to způsobeno jednak útlumem stabilních zdrojů (jaderné a uhelné elektrárny) v Německu a také tím, že ve Francii je mimo provoz zhruba polovina jaderných reaktorů.“

Majitel energetické skupiny Sev.en Pavel Tykač nabízí  (7,5,2022)

 

 

3 0