Horníci na dole Nelson zahynuli 3. ledna 1934, když v něm explodoval nahromaděný uhelný prach. „Byla to tragédie nejen pro bezprostřední oběti, ale při tehdejší absenci sociální podpory to znamenalo katastrofickou situaci i pro rodiny horníků. Neštěstí poznamenalo vývoj celého regionu,“ řekl starosta Oseku a bývalý havíř Jiří Hlinka.
Příčinu výbuchu se nikdy nepodařilo zjistit. Oběťmi neštěstí byli čeští i němečtí horníci. Každoroční pietní vzpomínky v první lednové dny se účastní jejich potomci z obou stran nedaleké česko-německé hranice.
Již v roce 1935 byl v Oseku odhalen pomník, který tvoří sousoší truchlících rodičů mrtvého horníka. Podle návrhu architekta Josefa Gruse ho vytvořil sochař Karel Pokorný. V roce 1978 byl pomník prohlášen národní kulturní památkou. Do podzimu 2004 byly součástí pomníku i bronzové desky se jmény obětí.
Desky z pomníku zmizely poprvé v srpnu 1991. Hned v září téhož roku zjistila policie pachatele krádeže a tři ukradené desky v celkové hodnotě 240.000 korun zajistila ve sběrně odpadových surovin na Mostecku. Desky se pak na čas vrátily na své místo.
Město nechalo památník opravit, náklady dosáhly 372.000 korun. Bronz nahradily desky z plastu, které již zloděje kovu nelákají. Zbylé původní desky má radnice uložené v depozitáři.
Součástí vzpomínky na důlní neštěstí byla kromě pietních aktů i návštěva Podkrušnohorského technického muzea nedaleko Mostu, ukázka povrchového dobývání uhlí v Dolech Bílina či zahájení výstavy prací z výtvarné soutěže zaměřené na hornictví v oseckém informačním a turistickém centru.