Česká vláda vystupuje proti normě Euro7, ale zdražení vytápění pro domácnosti Bruselu klidně odkývala. Jiné státy se přitom nebály hlasovat proti. Česko se k nim bohužel nepřidalo.
Legislativa, která přichází z Evropské komise a Evropského parlamentu závisí také na schválení zástupci vlád členských států. Jenže ta česká není schopná se Bruselu postavit. A tak s klidem schválila zavedení emisních povolenek pro vytápění budov i automobilovou dopravu i konec bezplatných povolenek pro průmysl (zde). Výjimkou v dlouhé řadě českých souhlasů s „klimatickými“ nápady EU představuje souboj o Euro7, technicky nesplnitelnou emisní normu pro automobily.
Proč tomu tak je, si vláda nechává pro sebe. Samo se však nabízí jedno vysvětlení. Euro7 akutně ohrožuje zájmy největšího českého zaměstnavatele, kterým je automobilový průmysl. A ten to zřejmě vládním činitelům dokáže vysvětlit přesvědčivěji, než neorganizovaní lidé, kteří již nyní platí nesmyslné částky za elektřinu, a kteří budou platit víc za teplo i dopravu. Protože zavedení povolenek nic jiného neznamená. Ostatně zrušení bezplatných povolenek pro průmysl znamená samozřejmě také zdražení jeho produkce. To vše prý kvůli „klimatu“, jehož vývoj EU se svými asi osmi procenty ze světové produkce oxidu uhličitého nemá žádnou možnost ovlivnit. Navíc to, oč EU světovou produkci sníží, Čína a ostatní státy hravě vyrovná a ještě překoná. Jako každý rok. Čili je tohle bruselské snažení úplně a naprosto zbytečné!
Řeči o nějaké nutnosti či odpovědnosti tedy nemají s realitou vůbec nic společného. Bohužel s ní nemají nic moc společného ani řeči o Sociálním klimatickém fondu, který má sloužit ke kompenzaci dopadů těchto zhůvěřilostí do rodinných rozpočtů. Ve fondu bude pro 27 států 86,7 miliardy eur (víc, než dva biliony korun). Co jsou dva biliony korun pro 440 milionů obyvatel? Asi 4500 korun. Jenže z celé částky se na podporu domácností bude moci využít jen třetina. Ostatní zase půjde do „čistých technologií“. Takže zbyde 1500 na člověka. Jestli nevíte, jak vypadá bohapustý výsměch mocných, tak zrovna takhle.
Proč se Poláci a Maďaři neostýchali hlasovat proti a Bulhaři a Belgičané se alespoň zdrželi? A proč Češi zase jen srazili kufry a hlasovali pro? Na tyto otázky musí odpovědět vláda.