Rakousko dokázalo, že Green Deal je nesmysl

Země, která vsadila na obnovitelné zdroje, si není schopna zajistit dost elektřiny, a k tomu ohrožuje energetickou stabilitu v Evropě. To je současně vize reality Zeleného údělu. Jen se o tom asi nesmí mluvit.

Jak dlouho ještě bude ekologistickým novinářům a hlavně politikům trvat, než pochopí, že v konečné podobě je stoprocentní sázka na obnovitelné zdroje sebevražedná? Jejich fanatické lpění na co nejrychlejším a nejširším přechodu na elektřinu při současném převedení výroby elektřiny na obnovitelné zdroje je v podstatě ohrožení bezpečnosti států sdružených v EU. V pátek 8. ledna proběhl v Rakousku neplánovaný ostrý test podmínek, v jakých by měly evropské země podle představ Bruselu fungovat nejpozději někdy v průběhu čtyřicátých let tohoto století.

Obnovitelné zdroje kvůli počasí nedodávaly elektřinu. A to tak moc, že Rakušané sami nebyli schopni síť stabilizovat a problém se hrozil rozlít po Evropě. Normální provoz se podařilo obnovit v průběhu hodiny a to díky okamžitým dodávkám z uhelných a jaderných elektráren ze sousedních zemí.

Rakousko, potažmo čert ví jak velkou část Evropy od blackoutu zachránila elektřina z uhlí a z jádra. Tedy ze zdrojů, o nichž progresivní zelení tvrdí, že je potřeba je co nejdřív uzavřít. A dodavatel elektřiny v Dolním Rakousku EVN v pondělí vyzval rakouskou vládu k tomu, aby podpořila výstavbu plynových elektráren, které mohou rychle stabilizovat soustavu. Plyn se zatím považuje za méně emisní zdroj než uhlí, ale informací o tom, že jeho emise – včetně těch z těžby a přepravy – jsou v součtu srovnatelné s uhlím, začíná přibývat. V každém případě je plyn také fosilní zdroj. A ty chce progresivistická EU vymýtit co nejdřív.

Takže mluvčí EVN, kterého citovaly Novinky.cz (zde) nejdřív řekl, že obnovitelné zdroje – fotovoltaické, větrné a také vodní elektrárny nejsou schopny elektřinu vyrobit dostatečně rychle, aby vzápětí dodal: „I když samozřejmě budoucnost patří přírodní energii.“ Jestli hledáte vrchol pokrytectví, tak tohle je žhavý kandidát.

Přitom ředitel Wien Energie Michaela Strebla konstatoval, že důvodem kolísání a hrozby výpadků je právě rozvoj přírodní energie, tedy obnovitelných zdrojů. „Počet nouzových zásahů dramaticky narůstá. Zatímco ještě před několika lety musela Wien Energie kvůli stabilizaci sítě ročně zvýšit výrobu elektřiny krátkodobě jen asi patnáctkrát, v posledních letech to bylo až 240krát,“ konstatoval ředitel.

Pokud Rakousko bude nadále žít ve lži a nezačne ke skladbě svých energetických zdrojů přistupovat realisticky a s respektem k přírodním zákonům, má se Evropa na co těšit. Protože zatím ještě vždy měly okolní země dost elektřiny na odvrácení blackoutu. Jenže Brusel a zelená lobby nutí všechny státy k tomu, aby své fosilní zdroje odstavily co nejdřív. Takže i v Česku je již odstavování na dohled, v Německu probíhá. Co se bude dít ve chvíli, kdy kvůli tomu elektřina na vyrovnání nedostatků u Rakušanů nebude k mání?

Nastane tma. Protože lží o tom, že sítě můžou fungovat jen na OZE, si nikdo nerozsvítí.

1 0