Státní podnik DIAMO začal spolupracovat s Moravskoslezským krajem na budoucím využití areálů dolů na Karvinsku

Státní podnik DIAMO začal spolupracovat s Moravskoslezským krajem na budoucím využití areálů dolů na Karvinsku

S převzetím dolů od OKD státní podnik DIAMO převzal mimo jiné také odpovědnost za využití areálů a rekultivaci pozemků zasažených těžbou. O jejich budoucnost se zajímá i Moravskoslezský kraj, který inicioval transformační program pro pohornickou oblast POHO2030. Představitelé kraje a státního podniku proto začali hledat možnosti spolupráce na rozvoji území.

Prohlídka pohornické krajiny na Karvinsku (zleva Jiří Staš, Ludvík Kašpar, Petr Birklen, Pavel Rychtařík)

„Jsme připraveni propojit naše plány se záměry kraje i měst a obcí. Pokud nám to umožní technické, finanční a legislativní možnosti, budeme rádi spolupracovat na smysluplném využití uzavřených dolů a souvisejících pozemků. Je v našem zájmu, aby život v lokalitách po ukončení těžby pokračoval, jak se to podařilo na mnoha místech v Ostravě,“ uvedl ředitel státního podniku DIAMO Ludvík Kašpar.

Na společném postupu se dohodli na jednání na Krajském úřadu v Ostravě 26. ledna 2021 představitelé státního podniku DIAMO se zástupci kraje – náměstky Jakubem Unuckou a Janem Krkoškou a koordinátorem transformačního programu POHO2030, kterým je krajská společnost Moravsko-slezské Investice a Development (MSID).

Areál Dolu Lazy

„Státní podnik DIAMO se pro nás převzetím majetku po OKD stává strategickým partnerem. Naše setkání ukázalo, že dveře ke spolupráci jsou otevřené dokořán. Zahájení likvidace prvních dolů je otázka měsíců a věřím, že řada připravených projektů, které mají ambici území pozitivně změnit, se nyní pohne blíž k realizaci,“ řekl Petr Birklen z MSID po jednání.

Společné kroky by měly vést k novému využití území v areálech dolů a k realizaci strategických projektů v území POHO na Karvinsku. V první fázi půjde zejména o doly Lazy a ČSA, ale i další lokality, které s. p. DIAMO převzal, jako je Důl Frenštát a Důl Staříč. Mezi projekty, které chce MSID prověřit, patří například využití geotermální energie dolů, využití území pro zpracování odpadů, výroby energie z obnovitelných zdrojů i důlního plynu a další.

Na závěr setkání proběhla společná exkurze po klíčových místech pohornické krajiny na Karvinsku.

Ing. Jana Dronská, MBA

1 0

K poslední šichtě Zdař Bůh

Pod záštitou Klubu přátel hornického muzea v Ostravě byly vydána kniha pod názvem K poslední šichtě Zdař Bůh ke 100 výročí mohutného výbuchu na Dole...