Středula: Ekonomické dopady Green Dealu nezná EU, ani vlády

Středula: Ekonomické dopady Green Dealu nezná EU, ani vlády

„Podle předběžných odhadů by náklady na bezuhlíkovou ekonomiku mohly dosáhnout 4,5 bilionu korun. My se obáváme nedostatku zdrojů,“ říká v souvislosti se Zeleným údělem šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Green Deal bude mít negativní vliv na zaměstnanost i na náklady domácností. To je podle Středuly zcela jasné. Přitom ale česká vláda stále nemá žádné studie sociálně-ekonomických dopadů a tím pádem ani návrhy řešení „jak z toho ven“. Navíc, Evropská komise chystá další aktivity, která situaci ještě zostří,“ dodává Středula.

Jestli má vláda nějaký plán na to, jak si poradit s důsledky Green Dealu, může jej již nyní ukázat na Sokolovsku, vybízí předseda odborů. Foto: iUHLI.cz

Vyjadřujete obavy z toho, že Česko nemá plán, jak čelit negativním dopadům opatření Green Deal na českou ekonomiku. Kde to podle odborů způsobí největší problémy?

Obávám se, že Česká vláda nemá plán. Projevuje se to už při samotné diskuzi o Národním plánu obnovy a souvisejících věcech. A hrozby v podobě absence plánu opravdu nelze brát na lehkou váhu. V roce 2020 premiér Andrej Babiš hlasoval na jednání Evropské rady pro Green Deal, a to bez jakékoliv analýzy dopadů na Českou republiku. Tehdy žádný podobný dokument neexistoval a není ani dnes! Existují pouze jeho dílčí části. Když uvážím, že náklady na přechod na bezuhlíkovou ekonomiku by podle předběžných odhadů mohly vystoupat až k 4,5 bilionům korun, tak mi to přijde přinejmenším zarážející.

Zároveň stále postrádáme sociálně-ekonomickou studii dopadů a návrh řešení, jak z toho ven. Navíc, Evropská komise chystá další aktivity, která situaci ještě zostří. My jsme opakovaně po Ministerstvu průmyslu ČR požadovali, aby na tuto diskuzi byli připraveni. Zatím bez odezvy. Nejzávažnější na tom všem je to, že Evropská komise také nemá studii dopadů na evropskou ekonomiku, na jednotlivé členské země, nebo na jednotlivé regiony. Takže nikdo neví, zda přijetí Green Dealu bude mít větší dopad na země východní nebo západní Evropy. Do důsledku se dá říci, že nikdo neumí dnes říci, co to třeba udělá s takovým Moravskoslezským krajem nebo dalšími kraji.

Co by tedy měl obsahovat vládní plán na potlačení důsledků Zeleného údělu pro české hospodářství?

Zaprvé by měla vláda jasně pojmenovat, co se v souvislosti s Green Dealem stane a nesnažit se to zakrývat. Je jasné, že to bude mít přímý dopad na zaměstnanost, ceny energií a potažmo i do běžného života. Už nyní vidíme první dopady Green Dealu, když třeba na Sokolovsku přijde o práci postupně tisíc lidí. A pokud vláda nějaký plán má, tak má nyní jedinečnou příležitost ho ukázat právě při řešení problému v tomto regionu.

Teď se zeptám trochu jinak. Zelená fronta tvrdí, že zelená, bezemisní, či „nová” energetika a průmysl přinesou spousty nových pracovních míst. Evropská komise k tomu dopadové studie nevytvořila. Mají odbory nějaké analýzy, kolik pracovních míst může kvůli Zelenému údělu zaniknout a kolik může vzniknout?

Upřímně, když je nemá vláda, tak je nemohou mít ani odbory.

Může Česko finančně současně zvládnout koronavirovou krizi s do loňska nepředstavitelnými schodky a raketově rostoucím zadlužením státu a přeměnu republiky na bezemisní území, bez fosilních elektráren, tepláren a spalovacích motorů?

My se vážně obáváme nedostatku zdrojů. A rozhodně to bude dobré téma v předvolebním boji pro ty, kteří prosazovali daňové změny a snížení finančních prostředků pro stát.

Jak v kontextu s předchozí otázkou hodnotíte to, že čtyři ministři za ČSSD a čtyři ministři za ANO chtějí, aby Česko přestalo používat uhlí v roce 2033, místo o pět let později, jak doporučila Uhelná komise?

Zřejmě máme skryté odborníky, o kterých jsme dosud nevěděli.

Článek převzatý z webu: iUHLI.cz

4 0