Dnes bude vyvezen symbolický poslední vozík s uhlím z Dolu Darkov. Symbolickým aktem bude těžba ukončena a důl bude uzavřen. Celková rozloha důlního pole je asi 25,9 km2, zasahuje do katastru obcí Stonava, Karviná, Horní Suchá a Albrechtice.
Historie těžby v současné lokalitě Darkov sahá až do poloviny 19. století, v roce 1852 zde začalo hloubení první jámy Dolu Gabriela. V následujících letech zde vznikly další doly, a to Hohenegger (1880) a Austria (1898). Tyto doly prošly četnými proměnami, několikrát změnily jména.
V 50. letech minulého století z nich vznikl komplex Velkodůl 1. máj, který byl 2. května 1991 přejmenován na Důl Darkov. Po roce 1990 došlo organizačním změnám. Na počátku roku 1993 byly spojeny závody Darkov a Mír. V souvislosti s dokopáváním zásob uhlí v poli 9. květen došlo 1. dubna 2012 ke sloučení důlních závodů a vytvoření jednoho Dolu Darkov. Ten byl na podzim 2013 přejmenován na Závod Důl Darkov.
Lokalita Darkov má svou vlastní moderní úpravnu, nejmodernější v OKD, s kapacitou vsázky 800 tun za hodinu. Zahrnuje tři samostatné dobývací prostory – Darkov, Karviná Doly II a Stonava. Základní dobývací metodou je směrné stěnování z pole na řízený zával.
V průběhu roku 2006 byla v lokalitě vybudována a zprovozněna centrální klimatizace s celkovým výkonem 1350 kW.
Těžba v dole v posledních letech prudce klesala, zatímco v roce 2009 činila produkce dolu asi 3,26 milionu tun uhlí (celé OKD 10,62 milionu tun), pro rok 2020 měla celá OKD v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih v plánu vytěžit 3,7 milionu tun uhlí (roční produkce 2018 byla 3,65 milionu tun).
Zásoby k 1. lednu 2010 (dle mezinárodní klasifikace JORC) byly odhadovány na zhruba 44,2 milionu tun uhlí.
Největší absolutní hloubku má v lokalitě Darkov výdušná jáma Mír 4 – 1011 metrů s ústím v nadmořské výšce 235 metrů, jejíž dno se nachází 776 metrů pod úrovní mořské hladiny.
V lokalitě se při těžbě stalo několik tragických nehod. Například v srpnu 2015 výbuch metanu při ražbě chodby nepřežili tři lidé a další dva horníci utrpěli zranění. Dva polští horníci zahynuli při otřesu v podzemí Dolu Darkov v říjnu 2003, dva horníci zde zahynuli i v června 2005 při závalu v hloubce 770 metrů. V červenci 2008 při přípravě na odstranění porubu v podzemí dolu zahynuli dva důlní záchranáři.
Loni v květnu důl Darkov výrazně zasáhla epidemie koronaviru a byl jedním z lokálních ohnisek nákazy. Důl byl od 25. května mimo provoz. Později se nákaza rozšířila i do dalších dolů OKD a mezi příbuzné horníků a veškerá těžba se v červenci a srpnu na šest týdnů zastavila.
Společnost OKD v tomto týdnu na Karvinsku ukončí provoz na dvou dolech.
„Zdař Bůh“
V úterý 23. února vyvezou horníci symbolický poslední vozík z Dolu Darkov a v sobotu 27. února z Dolu ČSA, řekla mluvčí OKD Naďa Chattová.
V provozu zůstanou už jen doly ČSM-sever a ČSM-jih, kde by měla podle dřívějších informací těžba skončit příští rok.
"Ukončení provozu OKD na Dole Darkov a Dole ČSA je shodné s termínem předání těchto dvou lokalit státnímu podniku Diamo - to je k 1. březnu," uvedla Chattová.
Termíny oznámil loni v září ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Firma doly postupně zavírá, protože se jejich provoz nevyplatí. Z OKD odejde na konci února 1770 zaměstnanců. Z nich zůstane 493 v podniku Diamo, kde budou například pokračovat v útlumových pracích, 1277 lidí bude připraveno k rozvázání pracovního poměru.
Společnost OKD bude mít od března kolem 2800 vlastních zaměstnanců a zhruba 800 dodavatelských pracovníků.
Diamo přebere od OKD víc zaměstnanců, než se původně plánovalo.
"Z podrobného vyhodnocení rozsahu prací navazujících na ukončení těžby vyplynula možnost uplatnění většího množství pracovníků OKD v rámci útlumových prací, podpůrných procesů a zajištění potřebného odborného a technického zázemí pro činnosti navázané na útlum a likvidaci dolů," uvedl už dříve ředitel Diama Ludvík Kašpar.
Podnik Diamo od OKD už od 1. ledna převzal 749 zaměstnanců spolu s utlumovanými doly Lazy, Dukla, Staříč a Frenštát. Z nich si 200 nechal pro útlumové práce a zahlazování následků dolování, ostatní v podniku skončili.
Pracovní poměr ukončili většinou dohodou, která jim zajišťuje vyšší odstupné, až jedenáctinásobek průměrného měsíčního výdělku.
OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Majitelem firmy je prostřednictvím své společnosti Prisko stát.
Náklady na útlum dolů OKD do roku 2035 mají dosáhnout zhruba 15,6 miliardy
Horníci OKD vyvezli symbolicky poslední vozík z Dolu Darkov
Důlní vozík naložený uhlím vyjel z dolu po deváté hodině. Vzhledem k epidemické situaci v Česku a přijatým opatřením se této akce účastnil úzký okruh pracovníků, který rozloučení s dolem zahájil hornickou hymnou. Následovalo tradiční předání plného vozíku předsedkyni představenstva OKD.