V obcích oživují hornické tradice

Připomenout si slavnou historii a pokusit se založit novou tradici chtěli pořadatelé historicky prvních Kateřinských hornických slavností.

V Hoře Svaté Kateřiny se na začátku června sešli všichni, kdo si chtěli připomenout slavnou hornickou tradici tohoto svého času významného horního města. Prošel tudy průvod s patronkou havířů svatou Barborou, na pódiu na náměstí se střídaly děti z mateřské i základní školy s programem, který měl také vztah k hornictví a k hornickým tradicím. Návštěvníci si mohli prohlédnout techniku báňských záchranářů, poslechnout si hornickou dechovku, podívat se na pohádku nebo vyrazit po soutěžní Stříbrné stezce.

Hornictví k tomuto regionu neodmyslitelně patří a je velmi důležitou součástí Hory Svaté Kateřiny. Proto jsme se rozhodli uspořádat slavnosti, které by měly být oslavou a připomenutím velmi náročné havířské práce a doufám, že se nám ve spolupráci s hornickými spolky podaří vytvořit další tradici,“ uvedl Jindřich Zetek, starosta Hory Svaté Kateřiny.

Horské město zažilo dobu své největší slávy ve středověku, kdy se tu těžila měď a stříbro a jen v jeho katastru se nacházelo více než padesát štol. Největší a nejznámější z nich byla Mikulášská štola, jejíž část je veřejnosti přístupná dodnes. Těžba rud v Hoře Svaté Kateřiny skončila v 18. století, pozdější pokusy o obnovu těžby už se ukázaly jako nerentabilní. O štolách v horské obci se znovu začalo mluvit v devadesátých letech minulého století, když se tu hledači pokoušeli najít nacisty uloupenou petrohradskou Jantarovou komnatu.

0 0