Projekt Petra Nova CCS na zachytávání a ukládání uhlíku v hodnotě 1 miliardy dolarů v uhelné elektrárně Thompsons v Texasu, který byl od května 2020 uzavřen kvůli klesajícím cenám ropy, znovu zahájil provoz. Uvedl to provozovatel projetu, společnost JX Nippon, která se znovu pokouší ukázat, že tato technologie je životaschopná ve velkém měřítku.
Projekt Petra Nova CCS, který vlastní dceřiná společnost JX Nippon oil and Gas Exploration, má za cíl zachytit 1,4 milionu tun oxidu uhličitého ročně a je jedním z největších projektů CCS na světě, uvedl server Reuters.com.
Petra Nova zahájila provoz v roce 2016 v uhelné elektrárně v Texasu a po necelých čtyřech letech jej ukončila kvůli propadu cen ropy během pandemie COVID-19. Znovu se rozběhla 5. září, uvedla minulý týden společnost JX Nippon.
Projekt byl považován za hlavní zkoušku úsilí o zachycování CO2 a jeho trvalé ukládání pod zem a byl uváděn jako životaschopný příklad této technologie, když americká Agentura pro ochranu životního prostředí navrhla na začátku tohoto roku nové emisní normy pro elektrárny.
Společnost Petra Nova získala od amerického ministerstva energetiky grant ve výši 190 milionů dolarů (zhruba 4 miliardy korun). Než byl projekt v roce 2020 uzavřen, nedosáhl stanovených cílů a během prvních tří let zachytil 3,8 milionu tun CO2, což je méně oproti očekávaným 4,6 milionu tun.
Kritici CCS tvrdí, že by mohlo prodloužit závislost na fosilních palivech. Zastánci naopak tvrdí, že fosilní paliva budou při přechodu na nový energetický systém potřeba ještě mnoho let. „Považujeme CCS/CCUS za účinný prostředek k dosažení uhlíkové neutrality,“ uvedla společnost JX Nippon ve svém prohlášení.