Vláda chce OKD převést pod DIAMO. Region není připraven na ukončení těžby

Těžební společnost OKD by měla přejít pod státní podnik DIAMO. Převod majetku OKD má vláda, která také rozhodne, kdy bude ukončena těžba v dolech OKD, řešit v nejbližších týdnech. Místní politici však před rychlým ukončením těžby uhlí varují s tím, že region není na tento okamžik připraven.

„Všichni víme, že útlum těžby černého uhlí na Karvinsku je nevyhnutelný. Nemáme za cíl tento proces zastavit, ale považujeme za zásadní, aby útlum těžby nebyl pro náš region a lidi, kteří v něm žijí, fatální. Na postupné uzavření dolů se dlouhodobě připravujeme, náš region prochází transformací, podporujeme podnikání a inovace, hledáme investory, chystáme smysluplné využívání pohornické krajiny a nové příležitosti, které nám toto území může přinést. Tento proces je v našem kraji velmi dobře nastartovaný, vždyť v informačních technologiích a automobilovém průmyslu už v našem kraji pracuje stejný počet lidí jako v dolech, hutích a slévárnách. Transformace celého regionu je dlouhá a náročná a je nutné, aby se tento proces zbytečně neuspěchal,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO), který vládě odeslal připomínky k materiálu o převodu OKD pod DIAMO, který má vláda projednávat. 

Připomněl svůj už dříve avizovaný nesouhlas s navrhovanou rychlostí ukončení těžby a také upozornil na nedostatečné zapojení kraje do rozhodování v této oblasti. „Ve svém dopise jsem navrhl vznik koordinační skupiny, ve které by kromě zástupců dotčených ministerstev figurovali také zástupci Moravskoslezského kraje. Také jsem doporučil velmi důležité opatření, aby v mezidobí, než bude OKD převedeno pod DIAMO, nedošlo k znehodnocení majetku ať už jeho likvidací nebo prodejem,“ dodává Vondrák.

Jeho náměstek Jakub Unucka z ODS už dříve Deníku řekl, těžba nemůže skončit dřív než v roce 2025. A pokud skončí dřív, kraj se zhroutí. Nezaměstnanost by přitom byla tím nejmenším problémem.

„Kraj by se zhroutil kvůli energetice. Uhlí jde sice nahradit plynem, ale to by se z Děhylova muselo přivézt deset kilometrů potrubí do teplárny v Ostravě-Třebovicích, což je otázka patnácti let. A aby v Liberty mohli koksovnu nahradit hybridní pecí, tak potřebují elektřinu z Nošovic. A průměrná délka výstavby takového vedení je dvanáct let. Zavřít doly do dvou let je naprostá fantasmagorie. Havířov, Karviná a Poruba by zůstaly bez tepla,“ míní Jakub Unucka.

Článek převzatý z webu: Deník region

 

0 0